Nicotný spor, vliv alkoholu a opakované banální dohady v malé komunitě dělníků z Moldavska v Nových Zákupech dospěly až k vraždě čtyřiadvacetiletého muže. Jedinou, nešťastně vedenou ranou běžným kuchyňským nožem ho usmrtil v jejich obydlí dvaapadesátiletý spolubydlící. Mladého muže, který pocházel z jiné vsi, bodl tak, že hrot nože sjel k srdci.

Na místě bylo celkem pět osob, které se po vraždě rozprchly. Záchranku přivolal jejich zdejší ubytovatel.

Podezřelý z vraždy, oběť i ostatní pobývali na Českolipsku a v České republice nelegálně. Zadrženého Moldavana poslal v úterý 2. prosince Okresní soud v České Lípě do vazby. Podle soudce Pavla Kříže, který ve věci rozhodoval, byla hlavním vazebním důvodem obava, že obviněný uprchne, nebo se bude skrývat, aby se vyhnul trestnímu stíhání nebo vysokému trestu, který mu hrozí v rozmezí 10 až 18 let.

„Moldavan zde nemá ani žádné sociální vazby, nemá zde trvalé bydliště a pobýval na území republiky nelegálně, neměl pracovní ani jiné povolení,“ vysvětlil soudce Kříž. Na úplném objasnění všech okolností policisté dál pracují. Svou roli budou mít i znalci. Zvlášť závažný zločin vraždy vyšetřují krajští kriminalisté a případ dozoruje krajské státní zastupitelství v Liberci.

„Policisté odvedli výbornou práci, událost zdokumentovali velmi dobře,“ zdůraznil soudce. „Kvůli souvislostem s ilegálním pobytem a zaměstnáváním se ke slovu dostane i cizinecká policie a další státní orgány,“ dodal soudce.

Samotář a "bručoun"

Jak Pavel Kříž potvrdil, po jednání o vazbě se obviněný vzdal práva podat proti rozhodnutí stížnost. Dvaapadesátiletý muž, samotář a povahou prý „bručoun“, soudci přiznal, že už v ČR kdysi jednou pobýval po dobu tří měsíců, aktuálně zde žil a pracoval na pile pět měsíců. Hovořil o tom, že před několika lety se rozvedl a navíc mu shořel dům, údajně se kvůli tomu v Moldavsku léčil na psychiatrickém oddělení. Přiznal, že se zavražděným už nějaké konflikty měl. Před noční tragédií na ubytovně v Nových Zákupech, přiznal, že ve skupince vypili několik piv, spolu s několika doušky tvrdého alkoholu.

„Využili jsme služby soudních tlumočníků, obviněný sice rozumí rusky, ale pro jistotu zde byl i tlumočník do moldavského jazyka,“ řekl soudce Kříž. Poměrně překvapen byl, že vazebně stíhaný muž nechtěl využít nabídky, aby o jeho situaci byla vyrozuměna jeho rodina v Moldavsku a ani konzulát této někdejší sovětské sovětské svazové republiky.

Vražda se stala již v sobotu 28. listopadu kolem 23. hodiny, krajské ředitelství policie o ní do středečního poledne neinformovalo.

Podle českolipského advokáta Jakuba Beránka, který byl cizinci obviněnému z vraždy přidělen, v současné chvíli probíhají úkony trestního řízení, včetně výslechů svědků. „Jsou teprve objasňovány veškeré důležité okolnosti případu, které jsou zásadní pro budoucí právní posouzení či kvalifikaci jednání,“ řekl advokát. Také uvedl, že policejním orgánem nebyli vyslechnuti všichni svědci a důkazní situace není ustálena, nemůže se k věci blíže vyjadřovat. „Soud při vazebním zasedání seznal naplnění jednoho ze tří zákonných důvodů vazby, proto bude obviněný po dobu trvání tohoto vazebního důvodu stíhán vazebně, což však nic nemění na pouhé zajišťovací funkci vazby,“ sdělil obhájce Beránek.