Od pěti do dvanácti let pobytu ve vězení může dostat muž z Nového Boru, který ve čtvrtek 18. března stanul před senátem liberecké pobočky Krajského soudu v Ústí nad Labem.

Obžaloba viní sedmatřicetiletého Roberta Dlouhého z vydírání velkého rozsahu. Podle obžaloby se měl trestného činu dopustit tím, že v listopadu roku 2000 domlouval po telefonu předání výkupného v hodnotě několika milionů korun po manželovi poškozené, kterou posledního října jeho údajní kumpáni unesli. Svou vinu popírá.

„Vypovídat před soudem nebudu, vše jsem uvedl ve výpovědích v přípravném řízení,“ prohlásil Robert Dlouhý před soudním senátem, kterému předsedá soudkyně Eva Drahotová.

Již dříve uvedl, že s trestnou činností související s únosem nemá nic společného, nikdy v této souvislosti nevolal, a to ani například z legrace, že by po něm někdo chtěl provedení takového fórku.

Tři muži, Petr Janda, Jiří Ševčík a Vladimír Matěcha, kteří měli ženu před její garáží poslední říjnový den fyzicky napadnout, povalit na zem, udeřit do hlavy, omámit neznámou omamnou látkou, svázat ruce, zavázat oči a následně unést na chalupu v Rudolfově, již byli pravomocně za trestný čin odsouzeni.

A právě Petr Janda, který vyfasoval nejpřísnější, desetiletý trest, se rozhodl mluvit. Tvrdí, že únos zinscenoval bratr poškozené, který si výkupným chtěl srovnat údajné dluhy, které vůči němu měl vydíraný–manžel poškozené.

Jak vydíranému, tak i jednomu ze svědků, bývalému správci pražské nemovitosti vydíraného, soudkyně položila stejnou otázku. Ta se týkala dnes již zemřelého bratra poškozené, který měl údajně celý únos zorganizovat.

„Víte něco o tom, že by údajné dluhy měly vzniknout tím, že bratr poškozené odseděl dříve za vydíraného trest ve vězení? Že na sebe za něj něco vzal? A myslíte si, že smrt bratra poškozené byla nešťastná náhoda, nebo mu k ní někdo pomohl?,“ ptala se Eva Drahotová, která měla na starosti shodou okolností i případ tří již odsouzených mužů.

Po Liberci se něco takového povídá…

Zatímco manžel poškozené na obě otázky odpověděl záporně, svědek, který byl zároveň prvním, koho únosci kontaktovali, připouští, že po Liberci se leccos povídá…

Mimo to podotkl, že na jeho nynější odpovědi nemá vliv fakt, že se s poškozenou rodinou rozešel před rokem ve zlém. Muž, jehož ženu unesli, na něj dokonce podal trestní oznámení pro majetkovou trestnou činnost.

Vydíraný, který má jak české, tak i německé občanství, se předchozímu soudnímu líčení se třemi muži vyhýbal. Pobýval v Německu na neznámém místě, údajně kvůli strachu. Faktem však zůstává, že v době, kdy soud probíhal, na něj byl v Čechách vydaný zatykač. Před soudem vydíraný bez zaváhání uvedl, že hlas obžalovaného Roberta Dlouhého je hlasem, který slyšel v telefonu, když na něm mámili miliony. Dokonce mu prý vyhrožoval, že pokud peníze nedostane, do smrti na něj nezapomene. „A to je pravda. Zcela jistě si jeho hlas pamatuju a navíc i po deseti letech, když si to znovu připomenu, mi není psychicky dobře,“ uvádí vydíraný.

K předání výkupného nakonec nedošlo, ačkoliv vydíraný je měl připravené. Kontaktoval totiž policii, která vyplacení zavrhla. Únosci zřejmě podle jeho slov dostali strach a jeho manželku propustili po sedmadvaceti dnech bez peněz.

Pomoct vynést rozsudek nad obžalovaným Robertem Dlouhým by měly znalecké posudky, které vnesou světlo do otázky, zda hlas obžalovaného je totožný s hlasem nahrávek z telefonních hovorů, pořízených policií.

Jak státní zástupkyně, tak i obhájce obžalovaného trvají na přítomnosti soudních znalců u soudu, takže předsedkyně senátu libereckého soudu Eva Drahotová líčení odročila a pokračovat se v něm bude 22. dubna.

Jako svědek by měl vypovídat i již odsouzený a následně podmínečně propuštěný Vladimír Matěcha, u kterého Robert Dlouhý podle svých slov pracoval jako vyhazovač v novoborském klubu 007. Matěcha však popírá, že by obžalovaného znal.