Obvodní soud pro Prahu 1 muže za vyhrožování odsoudil k trestu obecně prospěšných prací v rozsahu 150 hodin. M. J. se s tím ale nesmířil a výhrůžky rozesílal dál.

Jak policisté zjistili, trestný čin se začal naplňovat letos, jednoho letního dne kolem půl páté ráno. M. J. tehdy začal z jedné novoborské restaurace psát předsedovi vlády prostřednictvím svého profilu na Facebooku. Rozepsal se po předchozí konzumaci několika jedenáctistupňových piv a v důsledku rozrušení z rozchodu s přítelkyní, která měla dítě. „Také vzhledem k celkově nepříznivé globální politické situaci adresně odeslal několik zpráv na veřejný profil předsedy vlády Petra Fialy,“ uvedl soud.

Okresní soud v České Lípě.
Holčičkám dával mladík na síti nemravné návrhy, dostal podmínku

V těchto zprávách nejprve předstíral, že je vojákem, který se navrátil z války, načež tyto zprávy kulminovaly sdělením: „Dejte mi dítě zpět, nebo vím jak funguje vaše ochranka… ta je na blízko, já půjdu z dálky. Chci svoji malou zpět a to okamžitě. Ty jsi premiér ty tu můžeš vše a neříkej že ne, udělej něco. Jinak do tebe narvu 9 mm :-) … já po tobě půjdu sundam ti klidně hlavu Rusko mi samo zaplatí a ochrání,“ stojí mimo jiné v písemném vyhotovení trestního příkazu.

„Jiného pohrůžkou násilí nutil, aby něco konal, čímž spáchal přečin vydírání,“ rozhodl samosoudce Jan Kratina a muže potrestal 150 hodinami obecně prospěšných prací.

"Chci podmínku"

Jakmile věc dostalo od pražského soudu k vyřízení českolipské středisko Probační a mediační služby (PMS), začal M. J. i jeho pracovníkům verbálně nadávat a vyhrožovat. Podle zdroje obeznámeného s případem je atakoval maily, kdy prohlašoval, že nic neodpracuje, že chce podmínku a podobně. Tvrdí navíc, že kdyby 150 hodin prospěšných prací neodpracoval, skončí na rok ve vězení. Ve skutečnosti by to mohlo být maximálně na 150 dnů. Platí totiž pravidlo, že jedna neodpracovaná hodina rovná se jeden den vězení.

Úředníci se s mužem zatím domluvili, že bude navštěvovat specializovaného lékaře. Panují totiž obavy o jeho duševním zdraví. „Konkrétní případ určitě nebudeme komentovat,“ reagoval Martin Bačkovský, mluvčí Probační a mediační služby ČR, na dotaz Deníku k této kauze.

Ilustrační foto
Muž ignoroval soud. Ten ho potrestal za chování během věznění

Zároveň však připustil, že podobné chovní klientů rozhodně není výjimečné. PMS proto ochraně a bezpečí svých pracovníků věnuje pozornost. „Naši pracovníci jsou v nějaké míře konfrontováni s nespokojeností klientů. Jde většinou o verbální útoky, ale máme i případy, kdy klient poškodil nebo se pokusil poškodit náš majetek,“ uvedl Bačkovský s tím, že všichni pracovníci PMS jsou na tyto situace školeni a připraveni a snaží se eliminovat rizika.

Podle něj jsou střediska PMS také ve velké míře v justičních objektech, kde prvotní bezpečnostní kontrolu provede Justiční stráž, jak tomu je právě v České Lípě. „Ta však nemůže ovlivnit chování klienta přímo v kanceláři. Snažíme se, aby byla pracoviště napojena i na systém centralizované ochrany Policie ČR a celkově dbáme na bezpečnost našich pracovníků. Pokud se klient chová nevhodně, čímž také porušuje nastavená pravidla, jednají naši pracovníci profesionálně a o jeho chování informují soud, který může takové chování vyhodnotit jako neplnění podmínek trestu,“ uzavřel Martin Bačkovský.