„Dřevěné polychromované sošky sv. Augustýna, Řehoře, Jeronýma a Ambrože byly vysoké pětačtyřicet centimetrů,“ popsala českolipská policejní mluvčí Ivana Baláková. Církev podle ní není schopná upřesnit, kdy zmizely. Bylo to někdy mezi 20. srpnem 2009 a letošním 13. květnem, kdy ztrátu v kostele zjistili.

Odnést je mohl prakticky kdokoli, v kostele se konají bohoslužby a také řada koncertů, navíc se budova často opravuje. Barokní kostel sv. Petra a Pavla je dominantou Mimoně, postaven byl ve druhé polovině 17. století. Na počátku 19. století vyhořel a prošel klasicistní přestavbou, při níž byla připojena i původně samostatná věž.

Ukradené sošky ale do kostela původně nepatřily, pocházely z farního kostela v nedalekých Svébořicích, ve vojenském prostoru Ralsko. Kostel ani obec už neexistují, po válce musely ustoupit armádě. Sošky původně zdobily kazatelnu a v posledních letech byly ukryté ve skříni na galerii mimoňského kostela.

Na Českolipsku nebyla podle Balákové v posledních letech podobná krádež hlášena. Před měsícem ale odhalili severočeští celníci při obhlídce burzy v nedalekých Zákupech jiné starožitnosti z kostelů.

„Jednalo se o část oltáře, který podle latinského názvu pochází z kaple svaté Anny v Bohušovicích nad Ohří a je z roku 1752. Další částí jiného oltáře je barokní schránka na sochu a dřevořezba Panny Marie, zřejmě z 19. století,“ řekl mluvčí Celního ředitelství v Ústí nad Labem Jiří Nejedlý. Ani v jednom případě podle něj neměli prodejci osvědčení k prodeji ani k vývozu.