Správci konkurzní podstaty zkrachovalé firmy Rybenor Jan Zedníček, Jaromír Vašek a Vladislav Petrovič si ve středu u Okresního soudu v Liberci vyslechli rozsudek, který je poslal na jeden rok do vězení. Všichni také zaplatí pokutu sto tisíc korun.

Podle obžaloby převzal Zedníček půl milionu korun od právníka norské firmy Tonsberg Brygge AS. Na oplátku měl potvrdit, že kvůli úpadku Rybenoru utrpěli Norové škodu bezmála 39 milionů korun. Společnost Tonsberg potřebovala, aby správci její pohledávku u Rybenoru přijali, poněvadž by pak získala od norské pojišťovny 90 procent ze zmařené investice. Šlo by o téměř 35 milionů korun. Trojice pak byla odsouzena za přijímání úplatku na jeden a půl roku do vězení, nejvyšší soud ale rozsudek později zrušil.

V novém líčení tedy soud čin překvalifikoval na pletichu při správě konkurzní podstaty. „Žádná škoda věřitelům nevznikla, pohledávka byla podána v pořádku,“ řekl po vynesení rozsudku obhájce obžalovaných Jiří Teringel. Ten se také na místě proti rozsudku odvolal. Podle něj nešlo o úplatek, ale o odměnu právníkovi.

Soudce Richard Skýba ale podle svého vyjádření neměl jinou možnost. „Skutkovou podstatu soud neřešil, šlo jen o právní kvalifikaci,“ řekl s tím, že o vině rozhodlo již minulé líčení a on jen změnil trestný čin, za který tři muže odsoudil. „Jednal jsem na základě názoru Nejvyššího soudu,“ dodal.

Jednatel společnosti Rybenor Edvard Stolba byl s rozsudkem spokojen částečně. „Jsem rád, že spravedlnosti bylo alespoň takto učiněno zadost. Většinu trestu ale již mají tito pánové odsezeno, takže to pro ně až takový trest není,“ říkal po skončení líčení. Jisté tak je, že kauza bude i nadále pokračovat, obžalovaní se cítí neviní. Lhůtu na rozmyšlenou si vzal i státní zástupce. „Nechce se mi souhlasit s překvalifikováním činu na pletichu, ale počkám si na písemné vyhotovení rozsudku,“ řekl.

Česko – norská firma Rybenor se zabývala výrobou chlazených pochoutek z mořských ryb. Soud na něj vyhlásil konkurz v roce 2005.