Za vraždu dvou bezdomovců uložil krajský soud v Liberci výjimečný trest. Obžalovaný František Havel by podle dnešního rozsudku měl strávit ve věznici s ostrahou 28 let a poté by měl nastoupit do zabezpečovací detence. Rozhodnutí není pravomocné, obžalovaný se proti němu odvolal.

„Brutalita, s níž byly vraždy vykonány, byla až dechberoucí. Dokonce v tom druhém případě použil tři cihly a k tomu se činu dopustil vůči osobě, o které věděl, že je indisponovaná zdravotně. Ten pán neviděl, neslyšel a nikdo mu nemohl jít na pomoc,“ vysvětlila soudkyně Eva Drahotová s tím, že soud vyslyšel názory znalců. Podle nich je Havel pro společnost nebezpečný. Jak dále soudkyně sdělila, jako jedinou polehčující okolnost shledali doznání obžalovaného. „Proto jsme mu také neuložili 30 let, ale 28,“ dodala s tím, že senát dokonce zvažoval v tomto případě i doživotí. „K tomu ale nebyly naplněny zákonné podmínky,“ doplnila Drahotová. Soudní senát vyměřil 23letému Havlovi dokonce vyšší trest, než navrhovala státní zástupkyně. Ta ve své závěrečné řeči požadovala 23 let.

K vraždám došlo loni na sklonku roku v České Lípě. V noci ze 17. na 18. listopadu měl Havel podle obžaloby nejprve zavraždit 39letou ženu, které měl probodnout nožem srdce a plíce. Ta pak zemřela na šok z vysoké krevní ztráty. K činu neměl žádný zjevný motiv. „Seděl jsem ve stanu a poslouchal rádio. Ona přišla a vyhodila mě. Odešel jsem a pak se vrátil. Řekl jsem jí, ať vyleze, a když vylezla, bodl jsem ji do zad,“ vysvětlil už dříve a dodal, že byl pod vlivem alkoholu. Mrtvou ženu pak odtáhl do lesa, kde ji chtěl ukřižovat. Ke druhé vraždě došlo o necelých čtrnáct dní později. I tentokrát sehrál významnou roli alkohol. Osudný den vypil čtyři litry vína. Zločin spáchal v objektu známém jako olejárna, kam původně přišel za jiným mužem. Když ho nenašel, vybil si vztek na 52letém bezdomovci, kterého třikrát velkou silou udeřil cihlou do obličeje. Muž se zadusil krví. Podle svědků se pak Havel svým činem chlubil. Zavražděný muž přitom patřil v místní bezdomovecké komunitě k oblíbeným pro svou nekonfliktnost.

„Je mi líto, co jsem provedl a chtěl bych se omluvit všem dotyčným,“ sdělil v úterý 13. listopadu před soudem obžalovaný, který měl problémy s agresivitou už od dětských let. Byl dokonce hospitalizovaný na psychiatrii. Na ulici žije od svých patnácti let.

Po zavražděné ženě zůstaly dvě děti, pro které její rodina žádala jako náhradu škody za nemajetkovou újmu půl milionu korun. Soud je odkázal na občanskoprávní řízení, protože žádost za rodinu podala neoprávněná osoba.