Žena, která porodila v létě 2009, se před svým okolím snažila těhotenství tajit, všeobecně se ale o něm vědělo. Krátce po porodu holčičku udusila a mrtvé tělíčko ukryla na zahradě. Na třináct a půl roku do vězení s ostrahou poslal Ivetu Opršalovou z Jablonného v Podještědí Krajský soud v Liberci letos v březnu.

Opršalová holčičku porodila na louce nedaleko koupaliště. Krátce poté dítě usmrtila přikrytím dýchacích cest ručníkem a igelitovou taškou. Pak mrtvé dítě zabalila a odnesla domů, kde jej schovala do skříně. Po několika dnech se domem začal šířit zápach. Zabalené tělo nakonec odnesl druh ženy na kompost. „Myslel jsem si, že je to mrtvý jezevčík,“ řekl již dříve u soudu.

Na kompostu o několik dní později nalezli dítě policisté, kteří tam přišli na anonymní udání. Opršalová u soudu odmítla vypovídat, seděla z hlavou v dlaních a plakala. Poprvé promluvila až při závěrečné řeči, ve které litovala všeho, co se stalo. „Čas vrátit nejde. Strašně to bolí. Je mi to moc líto. Malá umřela kvůli mému chování,“ cedila ze sebe mezi vzlyky.

Podle soudu ale naplnila skutkovou podstatu trestného činu vraždy. „Dítě mohla někde odložit, jsou babyboxy. Neudělala to. Přitom v kojeneckých ústavech jsou žádosti lidí, kteří děti chtějí a nemohou mít,“ reagoval soudce Petr Neumann na to, že obžalovaná se ani nesnažila nějak řešit vzniklou situaci.

Porodila na louce

I podle státního zástupce šlo vše vyřešit jinak. „Ale ona celou dobu těhotenství tajila a připravovala se na to, že dítě nebude žít. Rodila na louce, kde ji nemohl nikdo vidět. Byla přinejmenším srozuměna s tím, že se dítěte zbaví,“ uvedl v závěrečné řeči. Opršalová si podle něj vytvořila vlastní verzi, že je nemocná, a proto jí narostlo břicho. Že jí najednou splasklo, přičítala tomu, že byla na cévkování.

Podle státního zástupce ale o jejím těhotenství všichni věděli, vyplynulo to i z výpovědí ostatních svědků. Situaci prostě neřešila. Opršalová již dříve policistům tvrdila, že po porodu ztratila vědomí, a když se probrala, byla již holčička mrtvá. Podle soudního znalce je ale tato verze nepravděpodobná. Podle dalšího znalce dítě bylo zcela určitě několik chvil živé. „Určitě se muselo několikrát nadechnout. Vitální funkce byly zahájeny,“ vysvětlil.

Soud také přihlédl k tomu, že žena nebyla dosud trestána a že pro ni šlo o těžkou životní situaci. Přesto čin kvalifikoval jako vraždu. I přes závažnost provinění uložil soud trest na polovině sazby. Opršalová totiž mohla dostat trest od dvanácti do patnácti let.