Před krajským soudem v Liberci v úterý poprvé stanul muž, kterého policie obvinila, že před devíti měsíci zavraždil prodavačku v prodejně ve Vratislavicích nad Nisou. K tragédii došlo letos 5. ledna v Dopravní ulici a vzbudila velkou pozornost médií i veřejnosti. Obžalovaný Václav Matouš se původně vydával za jednu z obětí a policie jej dopadla po několika dnech. Podle státní zástupkyně ženu vietnamské národnosti zabil zvlášť trýznivým způsobem, za což mu soud může uložit 15–20 let ve vězení nebo dokonce výjimečný trest.

„Obžalovaný vběhl zakrytý kapucí do prodejny, oběhl pult a hned začal oběť napadat. Pěstí ji tloukl do hlavy. Pak vzal nůž a bodl ji do krku tak intenzivně, že se zlomil,“ uvedla státní zástupkyně. Podle ní Matouš 49leté ženě zasadil celkem 14 ran nožem do různých částí těla. Jen do krku ji měl bodnout šestkrát, zranění měla také v obličeji. Motivem mělo být pět tisíc korun, které obžalovaný potřeboval na zaplacení nájmu na ubytovně, jinak mu hrozilo vystěhování.

Matouš v úterý před soudem nevypovídal, soudkyně četla jeho výpověď, kterou učinil na policii, kde se k činu doznal. Podle něj útok neplánoval, k přepadení se rozhodl, až když stál před večerkou. „Původně jsem tudy jít nechtěl. Lituji, že jsem tenkrát nešel od tramvaje druhou cestou,“ prohlásil obžalovaný. Ženu chtěl podle jeho slov nejprve pouze vystrašit poplašnou pistolí. „Byla ke mně otočená zády, tak jsem ji chtěl omráčit pažbou, ale ona se otočila a já se lekl, že by mě poznala. Chtěl jsem ji odvléct do skladu, ale hodila po mně myš. Tak jsem vzal nůž a chtěl jsem ji píchnout tak, abych ji moc nezranil,“ popsal svou verzi událostí obžalovaný.

Prodavačku pak zatáhl do skladu, kde do ní měl dát bodat. „Bránila se. Zakousla se mi do prstu a v druhé ruce měla nůž,“ pokračoval. Aby se vyprostil, udeřil ji podle jeho slov opakovaně do hlavy pivními lahvemi. Sám obžalovaný při potyčce utrpěl středně těžké zranění. Po příjezdu policie a záchranky tvrdil, že se stal také obětí přepadení a zdravotníci jej odvezli do krajské nemocnice, kde podstoupil operaci. Ještě předtím ale schoval nůž ve skalním výklenku a policii navedl na falešnou stopu, že prodejnu přepadli dva muži.

Policie po nich vyhlásila pátrání. Podle tehdejšího vyjádření vedoucího libereckých kriminalistů Vladimíra Lukáška existovaly v jeho výpovědi rozpory, a proto byl policii podezřelý už po několika hodinách. Manžel zavražděné požaduje jako náhradu za majetkovou a nemajetkovou újmu přes pět milionů korun. Manželka, se kterou má dvě děti, za ním přijela z Vietnamu tři roky před událostí.