„Smrt za smrt," neslo se v úterý před jednací síní Krajského soudu v Liberci. Ten naposledy projednával loňskou vraždu taxikáře. Za ni si dvojice chladnokrevných zabijáků vyslechla výjimečný trest. Luboše Nigrina potrestal soud pětadvaceti lety vězení. Roman Brykner si za brutální útok na sedmačtyřicetiletého řidiče liberecké taxislužby odnesl trest o čtyři roky nižší. „Tím, že došlo k tolika bodným ranám, musel poškozený trpět. Umíral několik minut. Soudím násilnou činnost už mnoho let a tato kauza vynikla svou brutalitou, naplánováním i realizací," shrnula předsedkyně senátu Eva Drahotová.

28 bodných ran

Mladíci taxikáře usmrtili osmadvaceti bodnými a bodnořeznými ranami do horní části těla. To vše jen kvůli čtyřem tisícovkám, které taxikáři ukradli společně s peněženkou.

Oba muži si svůj čin dopředu plánovali. Strůjcem celého útoku měl být podle obžaloby Luboš Nigrin, který potřeboval získat peníze. Sám byl v tíživé situaci, když měl dlužit kolem milionu korun. Do finanční pasti se dostal poté, co si ho jedna z firem najala jako „bílého koně." Několik desítek tisíc korun měl dlužit také na sociálním pojištění a za elektřinu. Pětadvacátého února loňského roku se proto dvojice odhodlala k činu.

Do Liberce přijeli ten večer tramvají z Jablonce. Po krátkém váhání si vytipovali u terminálu hromadné dopravy právě Škodu Suberb sedmačtyřicetiletého řidiče Central taxi. „Nechtěli jsme někoho mladého, kdo by mohl mít rodinu," sdělil při výslechu Luboš Nigrin. Zároveň si vybírali luxusnější automobil, podle kterého soudili, že by mohl mít taxikář u sebe větší hotovost. Nigrin, který chvíli jako taxikář pracoval, svého komplice lákal na hotovost minimálně patnáct tisíc korun. Zavražděný taxikář však u sebe neměl ani třetinu z této částky.

Místo peněz vytáhli nože

Zhruba čtyři minuty před půlnocí se dvojice k oslovení taxikáře odhodlala. Vše šlo podle plánu. Taxikář je dovezl až k sídlišti Kunratická. Místo placení oba muži vytáhli nože a taxikáři zasadili skoro třicet bodných a bodnořezných ran. „Muž prakticky neměl šanci ubránit se," zhodnotil soudní znalec Pavel Srna. Podle závěru jeho posudku byla pro taxikáře smrtelná především bodná poranění v oblasti krku.

Nigrin se poté přesunul na místo řidiče a společně se svým komplicem odvezl auto do jablonecké ulice Za Teplárnou. Už mrtvého taxikáře pak společně nasoukali do kufru, „zametli" stopy a z místa zmizeli. V tu chvíli už po Superbu pátrali další taxikáři, kterým se jejich kolega nehlásil. Odstavený a poškozený automobil policie našla asi tři hodiny po incidentu.

Bez emocí

Úterní jednání proběhlo bez větších emocí ze strany obžalovaných. Jen na pár vět se zmohl Luboš Nigrin. „Je mi to líto," vzkázal směrem k pozůstalým. Těm podobně jako Brykner zaslal už během pobytu ve vazbě dopis, kterým vyjádřil upřímnou soustrast. Podle znaleckých posudků se ale může jednat o kalkul a vyjádření sebelítosti.

S výší trestu se spokojila i státní zástupkyně Petra Holznerová. Ta pro Bryknera původně navrhovala o dva roky vyšší trest. „S výší trestu u obou obžalovaných jsem víceméně spokojena," sdělila krátce po ukončení procesu státní zástupkyně Petra Holznerová.

Výjimečný trest naopak neuspokojil kolegy ubodaného taxikáře. Těch se v úterý v jednací síni sešlo zhruba dvacet. „Pokaždé, když jedu, tak to znova prožívám. Tuhle práci už dlouho dělat nebudu, protože to psychicky nezvládám. Když vidím, že dostal pětadvacet let a v kriminále má všechno, tak s trestem nesouhlasím," popsala své pocity bezprostředně po úterním jednání ředitelka Central taxi Alena Šťastná.

Rozhodnutí soudu zatím není pravomocné. Roman Brykner se hned odvolal, Luboš Nigrin a státní zástupkyně využijí lhůty na rozmyšlenou.

Jak šel čas …

25. února 2012 – Dvojice mladíků si vyhlíží jednoho z taxikářů Central taxi. Krátce po půlnoci ho na okraji Liberce ubodají.
9. března 2012 – Rodina, kamarádi i mnozí Jablonečané a Liberečané se loučí taxikářem. Spanilé jízdy se účastní několik desítek vozů taxislužeb z celé republiky.
26. dubna 2012 – Kriminalisté informují veřejnost. Podařilo se jim zadržet oba útočníky.
5. února 2013 - V Liberci začíná soudní proces s vrahy sedmačtyřicetiletého taxikáře.
12. března 2013 – Krajský soud posílá útočníky na 21 a 25 let do vězení.