Davy rozjařených lidí a louky poseté opuštěnými stany. Tyto podmínky jsou ideální pro zloděje a mnoho návštěvníků si tak z festivalu odnáší i nepříjemné zážitky.

Mezi nejčastěji řešené případy patří právě kapesní krádeže a vykradení stanů. Zloději přitom často bývají velmi drzí a nebojí se vykrást stan, zatímco v něm jeho majitelé spí.

Kuriózní zážitek si tak z festivalu přivezl Liberečan Pavel Šejnoha. Než šel spát, odložil si oba své telefony a peněženku do vnitřní kapsy stanu. Spal přitom tak, aby měl tuto kapsu opřenou o hlavu.

„Ráno jsem se chtěl podívat na mobil a zjistil jsem, že je tam jen ten starý. Nový byl pryč a peněženka vybraná včetně drobných. Místo těch tam byla naopak SIM karta z ukradeného telefonu," svěřil se Šejnoha a dodal, že zloděj musel kvůli lupu přelézt jeho přítelkyni a pak nad nimi věci složitě přebírat.

Agentura neohlídá všechno

Ke krádežím dochází i přesto, že jsou areály střeženy bezpečnostními agenturami. „Stanové městečko je oplocené a vstup do něj možný jen s platnou vstupenkou. Kromě toho se o pořádek stará pětadvacet zaměstnanců bezpečnostní agentury," popsal přijatá opatření pořadatel Malostranské noci Pavel Mikez.

Bezpečnostní služba má v areálu na starosti ochranu návštěvníků, účinkujících i festivalového zařízení. Do areálu také některé osoby nemusí vůbec vpustit. „Pokud naši muži uvidí podezřelou osobu, z důvodu bezpečnosti jí můžou zabránit ve vstupu," uvedl jednatel najaté bezpečnostní agentury Daniel Böhm.

Dodal, že mezi nejčastější náplň práce najaté služby patří právě řešení drobných krádeží. „Pokud někoho uvidíme, jak vykrádá stan, je v našich možnostech ho zadržet a předat policii," dodal Böhm a upřesnil, že bezpečnostní služba může ve festivalovém areálu použít v rozumné míře i donucovací prostředky.

Policie také nezahálí

Ačkoli si pořadatelé festivalů najímají soukromé bezpečnostní agentury, policie je také v plné pohotovosti. Kromě starosti o dopravní situaci se policisté zabývají krádežemi.

Podle mluvčí policie Vlasty Suchánkové je nejdůležitějším preventivním prvkem to, že jsou na festivalech policisté vidět. „Nasazujeme speciální monitorovací vozidlo a snažíme se hlavně o eliminaci kapesních krádeží. Návštěvníci festivalů se na nás také můžou s čímkoli obrátit," uvedla Suchánková. Situace v Libereckém kraji je podle ní klidná. „Řešíme spíše ojedinělé případy, rozhodně jsme nezaznamenali nějaký gang, který by se specializoval například na vykrádání stanů," dodala.

Do ochrany pořádku v průběhu festivalu Maloskalská noc jsou zapojeni policisté pořádkové a dopravní policie, policisté Služby kriminální policie a vyšetřování Územního odboru Jablonec nad Nisou a strážníci z Turnova.

Na pěti místech v Malé Skále budou také nainstalovány webové kamery. „Data zaznamenaná těmito kamerami budou zálohovaná tak, aby záznamy přispěly k případnému objasnění spáchaných trestných činů či přestupků," přiblížila význam kamer mluvčí jablonecké policie Dagmar Sochorová.

Jitka Štukhejlová