Další případ pašování léků na výrobu pervitinu odhalili liberečtí celníci. Z převážení těchto léčiv se v pohraničí stává téměř folklór. Tento případ ale je v něčem jiný.

Zadržený muž totiž celníkům ochotně vše vysvětlil a tvrdil jim, že o žádném zákazu převážení prášků nevěděl. Ale popořádku. Hlídka BMW s libereckou značkou zastavila v sobotu nedaleko Hrádku nad Nisou. Uvnitř seděl jen řidič. „Při zahájení kontroly byl řidič dotázán jestli dováží nějaké zboží, odpověděl, že nedováží nic,” uvedl mluvčí libereckých celníků Jiří Nejedlý. Celníci ale nejspíš něco tušili, a tak se rozhodli pro zevrubnější kontrolu auta. A našli dvě igelitové tašky. V každé z nich bylo 35 balení léku Cirrus.

Řidič pak dál nezapíral a celníkům ukázal ještě další krabičky. Strčil je pod sedadlo řidiče. Celkem celníci odhalili ve vozidle 1092 kusů tablet a 6,2 gramu pervitinu. Řidič ale vůbec nezapíral a celníkům vše řekl.

„Byl sdílný, dále uvedl, že léky koupil v polském městě Bogatynia, a to v jedné lékárně. V Česku chtěl tento lék údajně prodat. Tato cesta byla již jeho třetí, vždy prý kupoval a vezl z Polska léky Cirrus. O tom, že se to nesmí, neměl tušení,” popsal netradiční závěr Nejedlý.

Přestože s hlídkou spolupracoval, problémům se nevyhne. Čelí podezření ze spáchání přečinu nedovolené výroby a jiného nakládání s omamnými a psychotropními látkami a jedy. „Hrozí mu trest odnětí svobody na jeden rok až pět let nebo peněžitý trest,” dodal mluvčí celníků.

Jinak ale pašování léků přes hranice není ničím neobvyklým. Například v říjnu během jediného dne zastavili celníci dvě auta plná léků.

Nejprve zastavili Renault Laguna. „Osádku tvořili dva muži ve věku dvacet sedm a třicet čtyři let z Mostecka. V odkládací kapse dveří si hlídka povšimla většího množství blistrů s léky, a tak přistoupila k důkladnější prohlídce,“ uvedl Nejedlý.

Auto prohledali spolu se psem Robinem, který označil různá místa v autě i samotného spolujezdce. „V ponožce ukrýval dvě stě deset vyloupaných tablet,“ popsal mluvčí. A v ponožce měl ještě pytlíček s gramem pervitinu.

Celkem našli celníci v autě 634 tablet různých léků.

Druhé zadržené auto byl také Renault, tentokrát Scénic. Dvě ženy ve věku pětačtyřicet a padesát let se vracely z polského Tesca, kde byly na nákupech. „Při vnitřní kontrole vozidla si celníci povšimli v igelitové tašce několika krabiček s léky,“ uvedl Nejedlý. Po celém autě pak celníci nacházeli další a další léky, různě ukryté v dutinách auta. Nakonec jich bylo 4340 tablet. „Ženy údajně nic nevědí,“ doplnil Nejedlý.