Na Velký pátek by podle tradic lidé měli být střídmí. Zda to platí i pro krádeže aut, Bible neuvádí. V každém případě řidič polské národnosti, kterého ve sváteční den chtěla kontrolovat jedna z posílených policejních hlídek na Českolipsku, skončil neslavně.

„Krátce před devátou hodinou ráno zastavovala hlídka dopravních policistů v rámci běžné silniční kontroly na křižovatce ve Svoru řidiče tmavého vozu Audi A6. Ten ale na pokyn k zastavení nereagoval a začal ujíždět směrem na Liberec,“ uvedla mluvčí krajské policie Vladimíra Šrýtrová.

Policisté začali vozidlo okamžitě pronásledovat. Jízda rychle jedoucího vozu skončila po zhruba sedmi kilometrech. Šofér audi zřejmě nezvládl ve vysoké rychlosti řízení vozu, v levotočivé zatáčce vyjel mimo silnici a havaroval.

„Policisté muže z vozidla vytáhli a přivolali zdravotnickou pomoc. Ještě předtím u něho provedli test na přítomnost omamných a psychotropních látek. Ten byl pozitivní,“ popsala mluvčí. „Muže polské národnosti, jehož totožnost zjišťujeme, převezla Zdravotnická záchranná služba Libereckého kraje do nemocnice, kde je v současné době v péči lékařů,“ dodala.

Policisté následně zjistili také původ vozidla audi, které je registrované v Německu. „Právě ve chvíli, kdy operační důstojník ověřoval informace o havarovaném voze s německou registrační značkou přes kontaktní pracoviště v Německu, oznamoval majitel vozu jeho odcizení,“ podotkla Šrýtrová. Lup byl tedy zřejmě ještě poměrně čerstvý.

V současné době je řidič, který seděl za volantem kradeného vozu, v péči lékařů. „Poté, co to jeho zdravotní stav dovolí, bude k celé záležitosti ze strany policistů vyslechnut,“ doplnila mluvčí.

Podobný případ, kdy řidič neuposlechl výzvy policistů a snažil se před nimi uniknout, minulý týden řešil českolipský soud.

Na rozdíl od pátečního případu Poláka byl obžalovaný mladý Českolipan při policejní honičce, která se odehrála loni na podzim, alespoň střízlivý. Po desítkách kilometrů zběsilé jízdy ho zastavil až nastražený pás, který mu propíchal pneumatiky.