Policie prosí veřejnost o pomoc, informace je možné sdělit na jakoukoliv služebnu nebo přímo volat linku 158. „Lze předpokládat, že si zlodějů někdo všiml, jen jim třeba nevěnoval pozornost či se mylně domníval, že jde o zaměstnance údržbářské firmy, řekla českolipská policejní mluvčí Ivana Baláková.

Zmizemí památky ohlásili obyvatelé

Socha sv. Antonína Paduánského stála na 170 centimetrů vysokém podstavci u hlavní silnice I/15 asi 500 metrů před obcí Stvolínky ve směru od Zahrádek. Policii krádež nahlásilo ve čtvrtek několik lidí nezávisle na sobě. Všimli si sice, že socha zmizela, nikdo však zatím neuvedl, kdy přesně se tak stalo. Podle zjištění policistů to bylo zřejmě mezi 15. a 21. dubnem.

Socha byla cenným dílem vrcholného baroka, předběžnou škodu vyčíslili památkáři na 100.000 korun, pracovníci památkového ústavu částku upřesní poté, co k ní posoudí veškeré dokumenty a historické záznamy.

„S pravděpodobností rovnající se jistotě můžeme předpokládat, že si krádež sochy někdo objednal a dobře za ni zlodějům zaplatil,“ řekla mluvčí. Policie i památkáři doufají, že veřejnost s dopadením pachatelů pomůže. „Zabezpečit transport dva metry vysoké a nejméně 500 kilogramů vážící sochy není nijak jednoduché,“ poznamenala mluvčí.

Zloději nejspíš museli použít moderní těžkou techniku, aby se sochou vzhledem k její váze vůbec pohnuli z místa. Jako méně pravděpodobné se jeví to, že pracovali bez využití zdvihacího zařízení, v takovém případě se na krádeži muselo na místě podílet víc jak pět lidí.

JE PRYČ. Socha svatého Antonína Paduánského.