„Doporučuje se dotyčného si nevšímat. Nikdy totiž nevíte, zda před vámi nestojí zároveň i násilník,“ radí policejní psycholog Josef Kovářík. Letní měsíce „úchylům“ , jak jsou lidé, kteří trpí sexuálními poruchami hanlivě nazýváni, přejí. Každoročně policie vyjíždí hned k několika případům, kdy psychicky narušení muži pronásledují ženy, obnažují se či dokonce ukájejí na veřejnosti.

Strážníci v Mostě za poslední týden řešili hned dva takovéto případy. Poprvé je lidé volali do Nádražní ulice, kde měl onanovat 19letý mladík. Podruhé měl 35letý muž pronásledovat a slovně obtěžovat dvě ženy v centru města. Oba podezřelí skončili v poutech a případy se zabývá státní policie. „První vyšetřujeme jako výtržnictví, ve druhém půjde nejspíš o přestupek proti občanskému zákoníku,“ řekla ve čtvrtek policejní mluvčí Alena Bartošová.

Rady odborníka

Podle psychologa Kováříka by lidé, kteří se setkají s exhibicionistou či mužem dělajícím si dobře u chodníku nebo v křoví, měli vždy okamžitě volat policii. I když jim zrovna nepřijde, že by dotyčný mohl někomu ublížit. „Může se třeba začít ukájet před dětmi, a to pak už je průšvih,“ vysvětlil, proč je na místě obezřetnost, Kovářík.

Podle něj také až tak úplně neplatí hodně rozšířený názor, že v případě setkání s obnaženým mužem, je nejlepší ho ztrapnit pohrdavým konstatováním, že se nemá vůbec čím chlubit, a pak hrdě odkráčet středem.

„Lepší je, když si žena dotyčného vůbec nevšímá, dělá jako by nic a rychle zmizí. Nikdy totiž nemůže dopředu vědět, jestli narazila jen na exhibicionistu nebo třeba na psychopata, který je jí schopen fyzicky ublížit,“ objasnil Kovářík s tím, že člověka, který má vážné problémy se svojí sexualitou, by měl v každém případě vyšetřit lékař. „Na místě je v takových případech určitě vyšetření u sexuologa a léčba,“ dodal.

Exhibicionismus patří k jedné z nejčastěji se vyskytující sexuální deviaci. Je to snaha předvádět se před ostatními. Pravý exhibicionista je většinou nesmělý muž, který nestojí o kontakt, vzrušuje ho „výhradně“ pohled na kolemjdoucí odhalené vnady žen a dívek.

Výjimka

Léto je proto pro tyto nemocné lidi velmi příznivým obdobím. Výjimky však potvrzují pravidlo. Letos v lednu chytili strážníci v Jirkově na Chomutovsku šedesátiletého muže, který se uspokojoval venku v patnáctistupňových mrazech. Onanoval pod stříškou na zastávce.