Dvojice mladíků z Prahy jich má prý od dubna na svědomí sedm, z toho dva na Liberecku a zbývající v okrese Česká Lípa. „Způsobili při nich škodu nejméně 790 tisíc korun,“ sdělila mluvčí českolipské policie Ivana Baláková.

Policisté mladíky ve věku 26 a 29 let dopadli minulý týden, bezprostředně po poslední krádeži. Oba muže obvinili. Na soud čekají na svobodě. Hlídka podezřelé zastavila v pátek asi hodinu po půlnoci nedaleko bývalého vojenského prostoru v Ralsku - Hradčanech. V autě muži vezli několik barelů s olejem. Jak vyšlo najevo, ukradli jej předtím z hradčanské trafostanice. Policistům se přiznali.

Některé z trafostanic mladíci zkratovali, a natrvalo je tak vyřadili z provozu. „Na Mimoňsku například vyzkratováním transformátoru přerušili na několik hodin dodávku elektrické energie a pitné vody pro místní obyvatele,“ uvedla Baláková.

Policisté dvojici už obvinili z krádeže a také z poškození a ohrožení provozu obecně prospěšného zařízení. Soud je za to může poslat do vězení až na šest let. Policisté navíc chtěli, aby byli mladíci vyšetřováni za mřížemi. „Soudce u obviněných vazební důvody neshledal, a proto bude jejich vyšetřování nadále probíhat na svobodě,“ dodala mluvčí policie.