Za krádež, porušování osobní svobody a také poškození cizí věci si dva muži ve věku 32 a 21 let převzali na konci března usnesení o zahájení trestního stíhání. „Staršího z dvojice Okresní soud v České Lípě už opakovaně pravomocně odsoudil za majetkovou trestnou činnost k trestu obecně prospěšných prací, které činí řádově stovky hodin, ale i k podmíněnému trestu odnětí svobody se zkušební dobou do roku 2025. Jeho komplic byl dosud bez záznamu,“ řekla tisková mluvčí policie Ivana Baláková.

Společně se muži dokázali během jediného měsíce vloupat do 16 objektů na Českolipsku a do 5 objektů na Děčínsku, kde způsobili škodu za celkem 916 400 korun. „Převážně se zaměřili na rekreační chalupy a rodinné domy. V některých z nich po nich zůstala doslova spoušť. Odnesli si odtud vše, co se dá zpeněžit a přitom se neostýchali vytrhat ze zdi veškerou elektroinstalaci, a tyto kabely na místě činu opalovat otevřeným ohněm, aby je zbavili plastového obalu,“ doplnila Baláková.

Tímto způsobem se jim například podařilo zničit kachlová kamna z 19. století, na kterých zanechali škodu za 200 tisíc korun. Dvojici, která řádila během března současně ve dvou okresech, dopadli zkušení českolipští kriminalisté.

„Na svých výpravách odcizili majetek za 322 tisíc korun a za dalších 594 400 korun způsobili škodu na zařízení a vybavení, které zničili,“ uzavřela Baláková. Na verdikt soudu o vině a trestu si počkají na svobodě. Ve vězení pak mohou strávit až pět let.