Otázka pro tento týden: Má na hranici se Slovenskem vyrůst zeď proti migrantům? Hlasujte v ANKETĚ pod článkem

Na Erdoganův postoj se předsedy vlády zeptáme i proto, že kontroly na hranici se Slovenskem pokračují. Policisté, celníci a nově také osmdesát příslušníků armády ji budou hlídat až do 28. října.

O prodloužení opatření o dvacet dní rozhodla minulou středu vláda. „Nárůst migrace je dramatický, zavedené kontroly to jednoznačně prokázaly a jejich zrušení by nyní nedávalo smysl,“ uvedl ministr vnitra Vít Rakušan (STAN).

Policejní prezident Martin Vondrášek sdělil, že do 9. října policisté zkontrolovali přes 226 tisíc osob a odhalili více než 1700 nelegálních migrantů. Zadrženo bylo téměř pět desítek převaděčů. Ti jsou podle Rakušana skutečnými zločinci, kteří zneužívají tristní životní situaci běženců před válkou v Sýrii, kteří našli dočasné útočiště v tureckých uprchlických táborech. V nich ovšem nemají žádné vyhlídky do budoucna, a proto chtějí pryč.

Ví premiér, co vás trápí? Sledujte na deník.cz živé debaty s Petrem Fialou.
VIDEO: Premiér Fiala odpovídal na otázky ohledně vysokých cen potravin

Bránily jim v tom dohody mezi Evropskou unií a Tureckem, které obsahovaly závazek výplaty šesti miliard eur za ochranu hranic. Erdogan ale v posledních měsících avizuje, že není spokojen s plněním podmínek smlouvy. Syřané, ale také Afghánci netouží po pobytu na Slovensku či v Česku, ale chtějí se dostat do Německa.

Má tedy vládní postup význam? Jak uvedl Vondrášek pro Právo, zadržení ilegální migranti jsou eskortováni do registračních center v Holešově nebo Břeclavi, kde se zjišťuje jejich totožnost, snímají otisky prstů a pořizují fotografie obličejů. „Následuje vydání výjezdního příkazu a poučení o možnosti požádat na našem území o vízum za účelem strpění. Toho ale drtivá většina z příchozích nevyužívá a po těchto úkonech pokračují dál v cestě,“ dodal.

K čemu tedy zapečetěné hranice jsou? Zeptáme se premiéra Petra Fialy v páté debatě Deníku, už ve čtvrtek v 10:15.

V pravidelných debatách Deníku s Petrem Fialou se budeme ptát za vás, naše čtenáře a posluchače. Otázky na dané téma pro tento týden můžete posílat na mail: otazkypremierovi@denik.cz. Deník je poté položí panu premiérovi.