V prostředí sociálních sítí se vyplatí být opatrný. Deník zaznamenal v uplynulých dnech hned několik aktivit, které se tvářily jako něco, co nejsou, přičemž jejich společným znakem bylo, že se chtěly dostat k penězům uživatelů.
Falešné Novinky propagují falešnou platformu ČEZ
Na Youtube i na sociálních sítích začala v uplynulých dnech vyskakovat podvodná reklama, která se tváří jako odkaz na zpravodajský web Novinky, informující o tom, že kdo se prý připojí k platformě ČEZ, vytvoří si obchodní účet a bude investovat, začne už od 1. srpna vybírat dividendy – s tím, že údajný termín pro registraci k výplatě dividend je prý středa 26. července 2023.
„Nezapomeňte, že váš počáteční vklad přímo ovlivňuje očekávaný zisk. Skupina ČEZ vyplácí peníze přímo na bankovní karty a spořicí účty uživatelů, čímž se vyhne dalším provizím a zprostředkovatelům,“ tvrdí údajný článek falešných Novinek s titulkem První zákon Petra Pavla o zajištění finančního zabezpečení občanů – přijat.

Pozorného uživatele může hned několik znaků upozornit na to, že jde o podvod. Ačkoli stránky kopírují vizuání styl a logo zpravodajského webu Novinky.cz, používají jinou koncovku, Novinky.ink, za níž následuje shluk dalších zkratek naznačujících, že nejde o českou doménu. Údajný redaktor Lukáš Zacpal podepsaný pod textem samozřejmě mezi autory skutečného webu Novinky.cz vůbec nefiguruje (což si lze ověřit podle jejich přehledu, který je na stránce Novinky.cz zveřejněn). Všechny odkazy z podvodného webu vedou na obskurní adresu Sczabin.com, která neodpovídá firemní identitě Skupiny ČEZ.
Tisková mluvčí útvaru online komunikace ČEZ Barbora Peterová Deníku potvrdila, že Skupina ČEZ nemá s těmito reklamami nic společného a žádný takový produkt nenabízí ani nikdy nenabízela.
„Jde o jednoznačný podvod. Veškeré použité fotografie například našich výrobních zdrojů a podobně, které se na těchto podvodných webových stránkách objevují, jsou použité bez našeho svolení. Podvodníci nejen, že tak parazitují na značce ČEZ, ale především zneužívají důvěry lidí i v další osobnosti údajně zapojené do celé této akce. Celou věcí se proto intenzivně zabýváme,“ sdělila Peterová.

Na podvodné praktiky ČEZ upozorňuje uživatele i prostřednictvím vlastních speciálních webových stránek Podvodná reklama a na sociálních sítích. „Jsme v kontaktu s provozovateli sociálních sítí, kde se tyto podvodné reklamy nejčastěji zobrazují, na reklamy je upozorňujeme a ty jsou na základě naší aktivity blokovány. Bohužel navzdory všem krokům, které činíme, jde o běh na dlouhou trať, protože tvůrci a zadavatelé těchto reklam jsou prakticky nedohledatelní. Neovlivníme samozřejmě ani politiku sociálních sítí, kde se tyto reklamy objevují,“ uvedla pro Deník Peterová.
ČEZ podle ní podal kvůli podvodným reklamám už několik trestních oznámení. „Bohužel, policie všechna odložila, a to přesto, že obsahovala i konkrétní údaje jako telefonní čísla nebo čísla účtů, jež možní pachatelé používají. Apelujeme proto důrazně na všechny, kdo se s takovou reklamou setkají, aby takové stránky ignorovali, neregistrovali se, nezadávali žádné osobní údaje a neposkytovali podvodníkům přístupy ke svým účtům,“ vyzvala mluvčí ČEZ.
Sbírka na zastupování advokátkou, jež to odmítla
Menší kauzou tohoto týdne se stala také údajná sbírka na právní zastupování nezaměstnaného aktivisty Tomáše Čermáka advokátkou Klárou Long Slámovou. Čermák byl Vrchním soudem v Praze odsouzen k 5,5 roku vězení za podporu a propagaci terorismu. Výzvu s žádostí o zasílání peněz na „transparentní účet“ zveřejnil spolu s číslem tohoto účtu na sociálních sítích uživatel označující se jako Petr Varhaník, často šířící proruské dezinformace. Se stejným zdůvodněním zkoušel kromě něj vybírat peníze také další známý dezinformátor Pavel Zítko.
Advokátka Klára Long Slámová reagovala na Varhaníkovu výzvu v diskusi pod příspěvkem nejdříve slovy „tak tohle je neskutečnej bizár“, a na jeho reakci, že chce Tomáši Čermákovi „jenom pomoci“, reagovala: „Že budete podvodně vybírat na zastoupení, které neexistuje, a zneužívat moje jméno?“

K celé věci se pak vyjádřila ještě jednou na svém profilu. „Rozmohl se nám tady takový nešvar. Někdo začal šířit, že budu zastupovat pana Čermáka a dokonce začal vybírat peníze na tuto neexistující právní službu (!). Pana Čermáka nezastupuji a zastupovat nebudu,“ uvedla.
Čermák jí sice podle jejích dalších slov volal, ale protože právě řešila něco jiného, řekla mu jen, ať zavolá další den, kdy bude u svého diáře. „Jaké bylo mé překvapení, když se dozvím, že ho prý budu zastupovat a další nesmysly a už se dokonce vybírají finance. No fakt bizár tohle,“ uvedla dále advokátka v příspěvku, který zveřejnila v úterý 25. července.
Deník proti fake news.„Nevím, jestli pan Čermák patří do vězení, ale nějaký jiný ústav by asi v tomto případě pomohl víc. Příště se holt pokusím nebýt tak věrohodná, abych někomu podobnýmu nedala planou naději, kterou se rozhodne dokonce přetavit v celostátní sbírku. PS.: Pan Čermák mi zatím nevolal. Asi ho dohnala vlastní dezinformace a pochopil, že tudy cesta nevede,“ dodala Long Slámová.
Zatímco Pavel Varhaník svůj příspěvek se žádostí o zasílání peněz po Slámové replice smazal, dezinformátor Zítko nasdílel na svůj facebookový profil její výše zmíněný komentář, který doplnil slovy: „Takže i Slámová je nakonec vlastizrádkyně a půjde před vojenský tribunál!“

Tomáš Čermák figuruje také v případu, který ve středu 26. července 2023 projednával Obvodní soud pro Prahu 8. Spolu s Patrikem Tušlem a Zdeňkem Masárem je obviněn kvůli obtěžování šéfa Lékařské komory Milana Kubka a evolučního biologa Jaroslava Flegra z výtržnictví. Tušl, který byl navíc v podmínce, i z nebezpečného pronásledování. U Čermáka soud od souhrnného trestu upustil kvůli jeho předchozímu trestu 5,5 roku, který státní zástupkyně označila za dostačující, Tušlovi byl zvýšen o čtyři měsíce a Masár byl odsouzen k podmínečnému 13měsíčnímu trestu.