„Dánsko pozastavilo až do odvolání na základě nově zveřejněné studie program očkování. Stručně řečeno, dánská studie ukazuje, že vakcíny na bázi mRNA mohou způsobit vyšší úmrtnost na všechny nemoci.“

Tak zní příspěvek, který se v květnu začal sdílet na českých sociálních sítích (objevil se například ve skupině „Děkujeme Maďarsku, děkujeme panu Orbánovi“ se 7,8 tisíce členů nebo na profilu dezinformátorky vystupující pod jménem Edita Fefe se zhruba 2,5 tisícem sledujících, která často sdílí prorusky orientované lži: před časem šířila například falešnou zprávu, že násilí na Ukrajině je fingované a předvádějí ho herci, o čemž už Deník informoval).

V ukrajinských inscenovaných videích hrají herci! spustili ruští dezinformátoři. Na záběrech jsou opravdu herci. Záběry však nepocházejí z inscenovaných videí, ale z natáčení seriálu
Násilí na Ukrajině fingují herci, šíří se lži sítěmi. Fota pocházejí odjinud

Příspěvek doprovázel tzv. printscreen titulku webu Trialsitenews, podle nějž dánská studie svědčí o tom, že vakcíny založené na mRNA technologii se pojí s vyšší celkovou mortalitou. Skutečnost je ale opět úplně jiná, než jak se ji snaží toto tvrzení předkládat.

Ne, mRNA vakcíny nezvyšují úmrtnost

Jak upozorňuje mezinárodní web pro ověřování faktů Politifact, dánští vědci přidružení k různým institucím včetně Jihodánské univerzity a Státního ústavu pro séra opravdu zveřejnili letos 5. dubna na předtiskovém serveru časopisu Lancet výzkum, v němž na základě dat z různých klinických studií zjišťovali, zda a jaký účinek měly různé vakcíny proti covid-19 na snížení celkové úmrtnosti, tedy nejen kvůli covid-19.

Autoři výzkumu došli k závěru, že zatímco adenovirové vakcíny, jako jsou vakcíny od Johnson & Johnson a od AstraZeneca/Oxford, poskytují větší ochranu nejen proti úmrtí kvůli covid-19, ale i proti úmrtí z různých příčin s výjimkou úrazů, mRNA vakcíny neměly na úmrtí z jiných příčin než covid valný dopad.

Budova Mezinárodního trestního soudu v Haagu. Navzdory mnoha dezinformacím v ní nikdy neprobíhal žádný proces, v němž by bylo očkování proti covid-19 označováno za zločin proti lidskosti. A žádný takový proces se ani nechystá. Ilustrační foto
V Americe ani jinde nezačal soud proti „covid mafii“. Jde o lež dezinformátorů

Studie tedy netvrdí, že by mRNA vakcíny způsobovaly vyšší úmrtnost nebo že by byly neúčinné při ochraně proti covid-19. Pouze naznačuje, že adenovirové očkování zajišťuje zřejmě lepší celkovou ochranu. Její zveřejnění na předtiskovém serveru navíc znamená, že ještě neprošla vědeckým recenzním řízením.

A co konkrétně výzkum zjistil? Ze 74 193 účastníků studie, zapojených do klinických zkoušek mRNA vakcín, zemřelo 61 lidí, přičemž 31 dostalo vakcínu a 30 placebo.

Ne, očkování neničí bílé krvinky a nevyvolalo růst rakoviny. Je to nesmysl

Naproti tomu u 122 164 účastníků zapojených do klinických zkoušek adenovirových vakcín zaznamenala studie 46 zemřelých, přičemž 16 dostalo vakcínu a 30 placebo.

„Na základě těchto dat dospěli autoři k závěru, že oba typy vakcín se v dopadu na celkovou úmrtnost významně liší, přičemž adenovirové vakcíny se pojí s ochranou i proti úmrtí z jiných příčin než covid-19. Když se ale podíváme konkrétně na míru úmrtnosti na covid-19, obrázek se změní. Studie zjistila, že pouze dvě úmrtí z 31, k nimž došlo u jedinců očkovaných mRNA, způsobil covid-19, a zbytek byl vyvolán jinými příčinami. U skupiny očkované adenovirovými vakcínami byl covid-19 příčinou dvou z 16 úmrtí,“ upozornil server Politifact.

Výzkum potvrdil účinnost obou typů vakcín

Podle Moniky Gandhiové, specialistky na infekční onemocnění z Kalifornské univerzity v San Francisku, tedy potvrdil výzkum to, že oba typy vakcín významně zabránily umírání na covid-19. „To není překvapivé, protože oba typy vakcín vytvářejí buněčnou imunitu proti SARS-CoV-2 a chrání nás před závažným průběhem této nemoci,“ uvedla Gandhiová.

Výsledky ukazující lepší účinnost adenovirových vakcín proti celkové úmrtnosti mohou podle ní naznačovat to, že tyto vakcíny mají další příznivé účinky. Nijak tím ale nezpochybňují účinnost mRNA vakcín. Analýzu označila vzhledem k tomu za předběžnou a „přinejlepším za generování hypotéz“.

Testování na covid. Ilustrační foto
Imunita vůči covidu? Někteří ji mají i bez předchozího setkání s nemocí

Sami autoři studie pro Politifact uvedli, že skutečné prozkoumání dopadu vakcín na celkovou úmrtnost by si zasloužilo ještě další výzkum na větším souboru dat.

Společnost Pfizer zaslala Politifact své prohlášení, podle nějž četné recenzované studie po celém světě potvrdily bezpečnost a účinnost její vakcíny proti covid-19. „Se stovkami milionů dávek podaných po celém světě zůstává profil přínosů a rizik naší vakcíny pozitivní pro všechny schválené indikace a věkové skupiny. Jsme si i nadále jisti ochranou a bezpečností, kterou naše vakcína proti covid-19 poskytuje,“ stojí v tomto prohlášení.

Ne, Dánsko očkování nepozastavilo

Informace, že Dánsko pozastavilo na základě výše uvedené studie až do odvolání očkování proti covid-19, je pak vysloveně lživá.

Deník proti fake news.Deník proti fake news.Zdroj: Deník„Dánské velvyslanectví v Praze žádnou podobnou informaci nemá. Více než 80 procent obyvatel Dánska je plně očkováno. Dánská národní zdravotnická rada nadále doporučuje očkování zejména některým ohroženým skupinám,“ sdělila Deníku Veronika Trojanová, která má na Dánském velvyslanectví v Praze na starosti styk s veřejností.