Díky nim se můžou lidé zbavit fobií, úzkostných a depresivních stavů, pomůžou jim s odvykáním kouření či dětem „odbourají“ koktavost. Hypnoterapii v poslední době vyhledává stále větší počet Čechů. 

Ilustrační foto
Syndrom vyhoření aneb strašák moderní doby. Nesnažte se s ním prát sami

Magazín Víkend.Zdroj: DeníkHodně lidí si však plete pojmy a pod hypnoterapii hledají i psychoterapii. Rozdíly jsou však zásadní. Hypnoterapie se zabývá podvědomím, zatímco klasická psychoterapie pracuje s vědomím člověka.

„V hypnóze jde o stav zvýšené vnímavosti k vnitřním prožitkům. Děje a prožitky se v transu zintenzivňují, a je proto mnohem snazší využít podvědomí k vyřešení situace, která člověka trápí, omezuje ho anebo mu brání v seberealizaci,“ vysvětluje hypnoterapeut Libor Činka.

Ilustrační foto.
E-neschopenky či příspěvek na konopí. Co čeká zdravotnictví v roce 2020?

Doplňuje ho i uznávaný psycholog Jan Lašek, který hypnoterapii přirovnal k IT specializaci na mozek. „Mozek je nepochybně největší počítač na světě, ale nefunguje ve dvojkové soustavě, jak bychom někdy rádi. Mozek totiž celoživotně produkuje emoce. Z toho titulu tak může vytvářet určité nelogičnosti z hlediska jedniček a nul. A to je téma právě pro hypnózu,“ říká Jan Lašek, který však ví, že právě s hypnózou si lidé spojují hlavně brakové detektivky a kouzelnická představení. To je však podle něj největší blud. Nikdo totiž nemůže v tomto stavu „naprogramovat“ mozek, aby šel a někoho například zabil.

Celý článek se dočtete v magazínu Víkend, který je součástí sobotního vydání vašeho regionálního Deníku.

Co dále v magazínu najdete:

- rozhovor s Michalem Nesvadbou
- co dělat, když je lepek zlo
- křížovky i sudoku