Předchozí
1 z 5
Další

Za svůj život jsem vystřídal řadu povolání. Nejsem úplně fotograf, nefotím na zakázku, ale snažím si vybírat to, co mě osobně oslovuje a baví, takže toulky, putování a historii. Také společně s kamarády a kolegy děláme přednášky, vydáváme publikace a byl jsem i aktivní v ochranářských spolcích.

Jan Pikous ml.Zdroj: Marek Řeháček

Před dvaceti lety jsme je společně s bratrem Šimonem začali dodávat do horských chat a knihkupectví. Raději fotím krajinu, jelikož se cítím dobře v přírodě. Pro Českou besedu jsme v roce 2010 vydali knihu Procházka do Lidových sadů a v roce 2014 o přestavbě libereckých lázní.

Jan Pikous ml.Zdroj: Marek Řeháček

S kamarádem Markem Řeháčkem pracujeme na série regionálních knih o rozhlednách. V roce 2011 vyšla kniha Příběhy Jizerskohorských rozhleden, o rok později Příběhy Lužických rozhleden, pak Putování za Štěpánkou a v roce 2015 Příběhy rozhleden Českosaského Švýcarska. Tituly se setkaly až s nečekaným přijetím a velkým zájmem ze strany čtenářů. A nedávno vyšla kniha Příběhy rozhleden Českého ráje.

Jan Pikous ml.Zdroj: Archiv Jana Pikouse ml.

Věnuji se také projektu Toulání po pražcích. Na webu zájemce najde obrázky o poklidném putování po zákoutích železné dráhy, samotářském vysedávání v nádražkách a hledání stop ztraceného času. Není to komerční web, ale dělaný pro radost. Pracuji na něm společně s grafikem Tomášem Vackem. Železnice voní takovou romantikou ve stylu knih od Jacka Londona. Putování a hledání. Už od dětství jsem měl vztah k železniční dopravě, jezdili jsme vlakem na výlety a pak v mládí na vandry.

Jan Pikous ml.Zdroj: Archiv Jana Pikouse ml.

Nemám rozdělený čas na pracovní a volný, vše se mi prolíná, ale s kamarády chodíme do Jizerek a do Českého ráje, kde lezeme po skalách a máme malý projekt, jmenuje se to Jizerská klasika. Natáčíme na Youtube videa, kde popisujeme začátky horolezectví v Jizerských horách, vystupujeme trasou prvolezců. Už jich máme natočených jedenáct.

Jan Pikous ml.Zdroj: Archiv Jana Pikouse ml.