Počet úmrtí se od ranních údajů zvýšil o 50 na celkových 1402 zemřelých. Více než polovina úmrtí připadá na říjen. Hospitalizovaných bylo v sobotu podle dat ministerstva zdravotnictví 3519 pacientů, o 104 více než pátek

Od začátku března, kdy se v zemi objevily první případy covidu-19, se koronavirem nakazilo už přes 171 tisíc lidí, necelých 70 tisíc se z nemoci vyléčilo. Jen v říjnu potvrdily laboratoře přes sto tisíc pozitivních testů. V polovině tohoto týdne se denní přírůstky poprvé dostaly přes 9000, v pátek pak přes 11 tisíc. Ve středu laboratoře odhalily 9544 případů, ve čtvrtek 9720 a v pátek 11 105.

Kontroly pendlerů na hranicích v době koronaviru - Ilustrační foto
Neřešitelné situace. Stát se na nás vykašlal, stěžují si pendleři v nouzi

V sobotu laboratoře provedly 28 834 testů, zhruba o 10 tisíc méně než v rekordní pátek. Je už pravidlem, že se o víkendu méně testuje. Nakažených mezi testovanými bylo v sobotu 30,21 procenta. Jde o druhý nejvyšší podíl od začátku epidemie. Podle ministra zdravotnictví Romana Prymuly (za ANO) se ČR potřebuje dostat na podíl pod deset procent.

On-line reportáž ke koronaviru najdete ZDE 

Většina nakažených má mírný průběh nemoci, počet hospitalizovaných ale roste. Na konci září vyžadovalo nemocniční péči lehce přes 1000 lidí, jejich počet se tak více než ztrojnásobil. Z hospitalizovaných bylo v sobotu ve vážném stavu 587 lidí, o devět méně než v pátek. Proti září se jejich počet také ztrojnásobil.

Nejrychleji se nyní nemoc šíří v okrese Plzeň-sever a na Zlínsku, kde bylo za posledních sedm dní zaznamenáno 721 nově nakažených v přepočtu na sto tisíc obyvatel. Následuje Uherskohradišťsko s téměř 700 nakaženými, Plzeň-město s 696 a Příbramsko s 691 nakaženými na sto tisíc  obyvatel za poslední týden. Pod 200 má tento údaj aktuálně jen Mostecko.

Odběr vzorků na koronavirus. Ilustrační snímek
Denní přírůstek poprvé překročil hranici deseti tisíc. Stoupl i počet testů

Nejrychleji se nyní nemoc šíří na Zlínsku, kde bylo za posledních sedm dní zaznamenáno téměř 787 nově nakažených v přepočtu na sto tisíc obyvatel. Následuje okres Plzeň-sever se 754 nakaženými, Příbramsko s 751 a Uherskohradišťsko se 745 nakaženými na sto tisíc obyvatel za poslední týden. Nejnižší má tento údaj Chebsko, kde dosahuje počtu 227.

Zpřísněná opatření 

V celém Česku kvůli nepříznivému vývoji koronavirové epidemie platí od středy zpřísněná protiepidemická opatření. Všechny školy od základních po vysoké přešly na distanční výuku kromě tříd pro děti se speciálními potřebami. Uzavřeny jsou restaurace, bary, kluby, zakázány jsou kulturní i sportovní akce. Shromažďovat se lidé mohou maximálně po šesti.

Prezident Miloš Zeman
Zeman vyzval k nošení roušek: Nenechte se svést těmi, kteří o covidu nic nevědí

Premiér Andrej Babiš (ANO) dnes ve svém projevu na sociálních sítích požádal občany, aby vládní opatření proti šíření nemoci covid-19 dodržovali. Situace je podle něj vážná a klíčový bude příští týden. Pravděpodobně ve středu se podle něj rozhodne, zda vládní opatření přijatá minulé pondělí fungují, nebo zda bude nutné přistoupit k dalším.