Petr Fiala (ODS) je jediným ministerským předsedou, který nemá důvod si na kooperaci s prezidentem Milošem Zemanem stěžovat.

Jeho stranický kolega a předchůdce Petr Nečas si od Zemana užil mnoho uštěpačných špílců. Po policejní razii na Úřadu vlády prezident nejmenoval premiérkou Miroslavu Němcovou, která měla většinovou podporu sněmovny, ale svoji vládu v čele s Jiřím Rusnokem. Ta nezískala důvěru sněmovny a bez ní byla u moci sedm měsíců.

Otázka pro tento týden: Co byl největší problém Miloše Zemana? Hlasujte v ANKETĚ pod článkem

Pragmatik a zdatný politický hráč Zeman ovšem nezatratil Nečase a jeho ženu Janu natrvalo. Časem se z nich stali spojenci. Nečas se pohyboval v byznysu s Čínou a jeho žena dostala od prezidenta milost. „Akce Ištvana a Šlachty byla provokací proti ODS. Považujte to za určitý druh omluvy,“ řekl v roce 2017 Zeman Blesku.

Miloš Zeman při svých návštěvách Vysočiny
NÁZORY čtenářů: Miloš Zeman končí. Jako prezident Česka víc zklamal, než potěšil

Omluvy se naopak nikdy nedočkal předseda vlády z ČSSD Bohuslav Sobotka, který patřil k sociálním demokratům, kteří Zemanovi v roce 2003 nedali hlas. To mu prezident nezapomněl, jako premiéra ho zesměšňoval a dokonce mu hrozil holí, když chtěl podat demisi (k tomu nakonec nedošlo, protože Zeman se hodlal rozloučit jen se Sobotkou, nikoli s vládou jako celkem).

V roce 2017 jmenoval šéfem vlády svého oblíbence Andreje Babiše (ANO), ale plně si vychutnával fakt, že nemá ve sněmovně většinu (vládl s podporou KSČM). Odmítl jmenovat několik ministrů a Babiš byl v podstatě jeho rukojmím, byť v klíčové kauze Vrbětice prosadil svou a zachoval se státnicky.

Český premiér Petr Fiala.
Proč politikům platy rostly a na důchody se sáhlo? Fiala: Jde o jiný mechanismus

Co všechno už zaznělo v unikátních debatách Deníku s premiérem Petrem Fialou? Články a videa najdete pohromadě ZDE

Petr Fiala přebíral kabinet v době, kdy byl Zeman vážně nemocen. Prosadil u něj všechno, co potřeboval. I s vědomím své síly v podobě 108 hlasů ve sněmovně. Našli společnou řeč v jednoznačné podpoře Ukrajiny po ruské agresi. 

Jak Miloše Zemana Petr Fiala hodnotí a byly to promarněné roky? Zeptáme se v pravidelné premiérské debatě Deníku ve čtvrtek 16. března.

V pravidelných debatách Deníku s Petrem Fialou se budeme ptát za vás, naše čtenáře a posluchače. Otázky na dané téma pro tento týden můžete posílat na mail: otazkypremierovi@denik.cz. Deník je poté položí panu premiérovi.