Otázka pro tento týden: Co byl největší problém Miloše Zemana? Stále můžete hlasovat v ANKETĚ pod článkem

Krytí spřízněných osob, především z hradní kanceláře, byl jeden z typických rysů Zemanovy éry. Jaký je ale jeho politický odkaz? V nedělní Partii TV Prima poprvé přiznal, že jmenování Rusnokovy vlády v roce 2013 bylo jeho nakročením k prezidentskému systému. „Samozřejmě, že ano,“ řekl s tím, že stál především o změnu Ústavy ČR ve dvou oblastech, a to v navrácení zákonodárné iniciativy hlavě státu a zvýšení kvora pro přehlasování prezidentova veta.

Nyní k tomu stačí 101 hlasů, Zeman by si představoval 120. „Jestliže volíte prezidenta, který má za sebou hlasy dejme tomu dvou nebo tří milionů lidí, tak je to silnější mandát, silnější legitimita, nikoli legalita, než když vás zvolí 281 poslanců a senátorů,“ pravil.

Miloš Zeman (na snímku z 7. prosince 2022)
Pět největších lží Miloše Zemana. Končí politik, jenž svou kariéru opřel o lhaní

Co byl největší problém Miloše Zemana?Co byl největší problém Miloše Zemana?Zdroj: Deník

Jeho nástupce Petr Pavel o nic podobného neusiluje. Je přesvědčen, že k pozitivnímu ovlivňování společenské atmosféry stačí, když bude aktivní v oblastech, v nichž má odpovídající kompetence nebo neformální vliv. V podcastu Kecy a politika zmínil například vězeňství. V něm také řekl, že by funkční období prezidenta republiky mělo být jen jedno, aby to nikoho nesvádělo k populistickým krokům.

O tom, že své povinnosti bude vnímat zcela jinak, svědčí i první ohlášený Pavlův krok v úřadě. V pátek jmenuje ministrem životního prostředí lidovce Petra Hladíka, neboť soudí, že navrhování členů vlády je plně v premiérově kompetenci. „Je to jeho odpovědnost,“ řekl.

Vzhledem ke zdravotní indispozici zhodnotí premiér Petr Fiala Zemanovo desetiletí ve čtvrtek 23. března.