Podle epidemiologa Romana Chlíbka podobné vyhlášky slouží k tomu, aby existovaly nástroje, jak nemoc průběžně sledovat a včas zachytit případný nástup epidemie.

„Dělá se to tak i u chřipky a podobných onemocnění, které mají potenciál vyvolat epidemii, neřkuli pandemii. Sledují a vyšetřují se vzorky, aby někdo mohl zvednout varovný prst a říci – pozor, jsme na prahu epidemie, začněme se zákazem návštěv v nemocnicích,“ řekl Deníku.

Testování na koronavirus
Nová varianta omikronu BA.2: Projevuje se jako angína či zánět dutin

Chystanou vyhlášku však doposud neprostudoval. Na její připomínkování ministerstvo stanovilo jen pět pracovních dnů a Národnímu institutu pro zvládání epidemie, který Chlíbek vede, nebyla k posouzení předložena. „Národní institut je poradní orgán ministerstva. Beru to tedy tak, že ministerstvo se nepotřebovalo poradit a bylo si jisto. Za mě je to škoda. Čím víc lidí vyhlášku vidí a může ji připomínkovat, tím víc se dají vychytat případné nesrovnalosti,“ řekl.

Koho považovat za nemocného

Odborníci sdružení v platformě Iniciativa 21 vedle procesních záležitostí ministerstvu vytýkají mimo jiné to, že vyhláška za nemocného definuje každého s pozitivním antigenním nebo PCR testem, bez ohledu na stav zjištěný lékařem.

To je podle nich v rozporu se stanoviskem Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí, kdy za nemocného lze považovat člověka, který zároveň s pozitivním testem vykazuje symptomy nemoci. Těmi jsou především horečka, suchý dráždivý kašel, rýma, únava, malátnost, dušnost či bolest svalů a kloubů.

Vadí jim též, že vyhláška počítá s testováním lidí bez příznaků, které v minulosti stát vyšlo na desítky miliard korun. „Testovat má smysl jen ty pacienty, u kterých to lékař individuálně indikuje, protože výsledek testu může nějak ovlivnit léčebný postup,“ řekl pneumolog Jan Brodníček. Jako praktický lékař podle svých slov nemá medicínský důvod testovat odhadem ani devadesát procent lidí, které vyšetří a vykazují symptomy respiračního onemocnění. 

Téměř dvě třetiny Čechů se podle údajů ministerstva zdravotnictví u praktických lékařů ukázaly v ordinacích až nyní, po delší době
Lidé se kvůli covidu báli do ordinací. Polovině Čechů se zhoršilo zdraví

Ministerstvo zdravotnictví se k vyhlášce a zmíněným výhradám odmítlo vyjádřit. „Vzhledem k tomu, že žádná taková vyhláška dosud nenabyla platnosti, tudíž není známá její finální podoba, nepovažujeme za vhodné ji aktuálně komentovat,“ vzkázal Deníku mluvčí resortu Ondřej Jakob.

Chystaná vyhláška je veřejnosti přístupná v Elektronické knihovně připravované legislativy (eKLEP), umístěné na webu Úřadu vlády. Ještě není stanoveno, kdy a za jakých okolností začne být účinná.