Konec roku Česko prožije v pátém, nejpřísnějším protiepidemickém stupni opatření. Mimo jiné znamená zákaz vycházení od 21:00 do 05:00, uzavření restaurací a omezení počtu účastníků hromadných akcí na dva lidi. Na veřejně přístupných místech je také zakázáno pití alkoholu.

Vláda ovšem svými nařízeními neomezila počet lidí, kteří se mohou sejít v jedné domácnosti. Musejí ovšem dodržet zákaz vycházení mezi 21:00 a 5:00.

Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) proto na twitteru ministerstva zdravotnictví vyzval občany k zodpovědnosti. "Prosím vás, buďte zodpovědní a omezte tradiční oslavy konce roku. Je to nepříjemné, ale zvládneme to. Jde o zdraví našich blízkých," uvedl.

Olympia. Největší nákupní centrum v regionu znovu přivítalo zákazníky ve všech svých obchodech kromě restaurací. Návštěva obchodů přilákala stovky nakupujících a zaplněná byla ze 3/4 i obě parkoviště centra.
Česko znovu přešlo do pátého stupně PES. Zavřely se obchody a služby

Přijatá opatření se dotýkají i bohoslužeb, na které může přijít maximálně 15 lidí. Jejich pořadatelé se je proto často chystají živě přenášet na internetu. Týká se to i půlnoční mše, kterou bude ve Staré Boleslavi sloužit kardinál Dominik Duka. Zatímco na cesty na vánoční půlnoční mše platila výjimka, na Silvestra by věřící cestou na noční mši porušili zákaz vycházení.

Zakázaná pyrotechnika

Někteří lidé spojují oslavy přechodu na nový rok s odpalováním zábavní pyrotechniky. Letos jim situaci zkomplikuje zákaz vycházení, vedení Prahy také rozhodlo o omezení počtu míst, kde je možné petardy a světlice používat. Dít se tak nesmí třeba v centru města, v okolí domovů pro seniory, v přírodních parcích, v okolí vodních toků a okolí zoologické zahrady v Troji, útulků pro zvířata a veterinárních pohotovostí.

Obchod s oblečením - ilustrační foto
Vrátit zboží? Většina prodejců reklamace umožňuje, vládním opatřením navzdory

Policisté i hasiči na sociálních sítích varovali, aby lidé pyrotechniku neodpalovali z oken svých bytů a balkonů. Hrozí tak podle nich, že zapálí svůj byt nebo střechu sousedních budov.

Kvůli zákazu hromadných akcí také většina měst zrušila tradiční novoroční ohňostroj. Praha neuspořádá ani videomapping.

Na dodržování všech opatření budou letos dohlížet jen v metropoli stovky policistů, doplní je také 300 strážníků. Hasičů bude na Silvestra a na Nový rok sloužit v Praze přes 200. Posílit kontroly protikoronavirových opatření plánuje i třeba policie ve Zlínském kraji.