Předchozí
1 z 23
Další

Česká republika

Dušan Klein (27. června 1939 - 9. ledna 2022)

Režisér Dušan Klein na 55. ročníku filmového festivalu pro děti a mládež ve Zlíně.Režisér Dušan Klein na 55. ročníku filmového festivalu pro děti a mládež ve Zlíně.Zdroj: ČTK

V lednu ve věku dvaaosmdesáti let zesnul známý režisér Dušan Klein, tvůrce filmových Básníků.

Klein se narodil 27. června 1939 ve slovenských Michalovcích, za druhé světové války přežil Terezín. K filmu se poprvé dostal jako třináctiletý chlapec, tehdy jako herec - v roce 1952 zpíval v Bielikově filmu Lazy sa pohly. Postupně ale začal směřovat spíše za kameru, než před ni.

Dušan Klein
Zemřel režisér Dušan Klein, tvůrce filmových Básníků. Bylo mu 82 let

Jednou z jeho režijních specialit se postupem času stala špionážní, detektivní a kriminální dramata, jejichž prostřednictvím zkoumal psychologickou motivaci pachatelů. Divákům v paměti ale nejvíc utkvěl jiný žánr - série komedií o Básnících.

Klein se věnoval rovněž seriálové tvorbě. Například v roce 2005 stál u zrodu nekonečného projektu Ulice. „Dušan Klein byl jednou ze sudiček seriálu Ulice. Přisoudil projektu lidskost, řád, respekt a humor. Větší než jeho profesionalita byla jen jeho laskavost,“ řekl bývalý producent seriálu Ulice Michal Reitler.

Eduard Marek (17. března 1917 - 23. ledna 2022)

Eduard Marek řečený Hroznýš (na snímku z 28. října 2019)Eduard Marek řečený Hroznýš (na snímku z 28. října 2019)Zdroj: ČTK

V lednu letošního roku zemřel ve věku 104 let nejstarší český skaut Eduard Marek, skautským jménem Hroznýš. Marka za druhé světové války věznili nacisté a po komunistickém puči v roce 1948 skončil v komunistických lágrech. Ani tyto otřesné zkušenosti a politická omezení ho ale neodradily od toho, aby se nadále věnoval skautingu. Marek se v letech 1968 i 1989 podílel na obnově skautské organizace.

Eduard Marek se narodil v roce 1917 v Praze. Za války byl tři měsíce vězněn za pomoc židovskému kamarádovi, ilegálně působil ve skautu, zúčastnil se Pražského povstání. Po komunistickém převratu v únoru 1948 spoluzakládal odbojovou skupinu, následující rok byl zatčen a za "protistátní činnost" odsouzen na deset let, na svobodu se dostal za sedm let. „Po dlouhá léta byl Hroznýš aktivním návštěvníkem táborů, vzdělávacích kurzů a dalších skautských akcí, na nichž inspiroval mladší generace svým životním příběhem, nadhledem i neuvěřitelnou energií," uvedla po jeho smrti na webu organizace Junák.

Jakub Gurecký (8. října 2005 - 7. února 2022)

Jakub GureckýJakub GureckýZdroj: se svolením rodiny jezdce

O Jakubovi Gureckém se mluvilo jako o největším motocyklovém talentu jeho generace v tuzemsku a byl výraznou nadějí budoucnosti motocyklového sportu v České republice. Jeho život vyhasl náhle a nečekaně - šestnáctiletý závodník zemřel po nehodě na tréninku na Slovensku. Osudným se mu stal náraz do pevné překážky.

Poslední rozloučení s motocyklovým závodníkem Jakubem Gureckým na zlínském Lesním hřbitově, 12. února 2022
Pohřeb Jakuba Gureckého: S mladým závodníkem se přišly rozloučit stovky lidí

Rok před smrtí Jakub Gurecký ovládl Northern Talent Cup a jako sedmý Čech v historii se kvalifikoval do prestižní série pro nadějné jezdce Red Bull Rookies Cup. Byl několikanásobným českým šampionem Minimotocupu, českým mistrem v závodech na minibiku, dvojnásobným vítězem německého mistrovství ADAC či vicemistrem Evropy v kategorii Honda NSF 100.

Emil Kintzl (23. února 1934 - 14. března 2022)

Emil Kintzl v Kašperských Horách.Emil Kintzl v Kašperských Horách.Zdroj: Deník/Daniela Loudová

V osmaosmdesáti letech letos v březnu zemřel propagátor a největší znalec Šumavy Emil Kintzl. Osudným se mu stalo lyžování v jeho domovských Kašperských Horách - na tamní sjezdovce se srazil s jiným lyžařem. Po nehodě jej do nemocnice odvezl vrtulník, lékaři mu už ale nedokázali pomoci.

Kintzl o Šumavě publikoval mnohé články, knihy a pořádal přednášky. „Je to obrovská ztráta. Bude nám chybět. Emil Kintzl k Šumavě patřil, dokázal ji popularizovat v dobrém slova smyslu. Je neuvěřitelné, co pro Šumavu udělal a dokázal. Byl to ochránce přírody. Je to velmi smutné a velmi nás tato ztráta mrzí,“ řekl po Kintzlově smrti mluvčí Národního parku Šumava Jan Dvořák.

Kintzlovy znalosti o Šumavě se propsaly i do známého detektivního seriálu Policie Modrava. Byl nejen jedním z poradců tvůrců, navíc inspiroval i stejnojmennou postavu, kterou v seriálu ztvárnil již rovněž zesnulý Ladislav Mrkvička.

Madeleine Albrightová (15. května 1937 - 23. března 2022)

Madeleine AlbrightováMadeleine AlbrightováZdroj: Deník/ Attila Racek

Americká diplomatka a politička s českými kořeny Madeleine Albrightová (rodným jménem Marie Jana Körbelová) zemřela v čtyřiaosmdesáti letech. Podlehla rakovině. Dlouhá léta ovlivňovala západní politiku, v letech 1997 až 2001 zastávala funkci ministryně zahraničí Spojených států amerických ve vládě prezidenta Billa Clintona jako historicky první žena v tomto úřadu. 

Poprvé z Československa uprchla Albrightová s rodiči za druhé světové války před nacisty. Z komunistického Československa pak rodina emigrovala do USA hned po komunistickém puči v roce 1948. O devět let později získala Albrightová americké občanství. Zkušenosti z dětství a následný nucený odchod do USA z ní udělaly celoživotní odpůrkyni totality a fašismu.

Madeleine Albrightová
Prezident Zeman: Albrightová byla nejdůležitějším advokátem Česka v USA

Albrightová studovala na internátní škole ve Švýcarsku a poté absolvovala uznávanou Wellesley College. Poté se zapsala na postgraduální studium na Kolumbijské univerzitě, kde napsala disertační práci o Pražském jaru.

S politickou sférou se poprvé setkala při práci pro demokratického senátora za stát Maine, Edmunda Muskieho. Do Bílého domu jí pomohl její konzultant a polský rodák Zbigniew Brzezinski. Americký prezident Bill Clinton si Albrightovou vybral jako šéfku diplomacie v roce 1996. Od té chvíle se stala ústřední postavou Clintonovy administrativy. Nejprve sloužila jako velvyslankyně USA při OSN, ve svém druhém funkčním období se poté stala nejvyšší diplomatkou země. Sehrála významnou úlohu v rozšiřování NATO o země bývalého východního bloku.

Josef Alois Náhlovský (15. prosince 1949 - 7. dubna 2022)

Zemřel komik Josef Alois Náhlovský. Bylo mu 72 let.Zemřel komik Josef Alois Náhlovský. Bylo mu 72 let.Zdroj: Profimedia

Známý komik, bavič a herec Josef Alois Náhlovský zemřel ve věku dvaasedmdesáti let po krátké těžké nemoci. O jeho smrti informoval jeho dlouholetý přítel a kolega Karel Šíp.

Josef Alois Náhlovský se narodil v roce 1949 v Lomu u Mostu. Jeho jméno je ale spojeno především s Ústím nad Labem. Právě zde začala jeho kariéra v showbyznisu, když společně s Petrem Novotným začali uvádět koncerty Fešáků. Později se jeho celoživotním souputníkem stal Josef Mladý, po jehož boku strávil téměř čtyři desetiletí. Duo bylo neodmyslitelnou součástí mnoha televizních show či silvestrovských pořadů.

Radim Uzel (27. března 1940 - 2. května 2022)

Radim UzelRadim UzelZdroj: Deník/ Vít Černý

Český gynekolog, sexuolog a regionální politik Radim Uzel zemřel ve dvaaosmdesáti letech po dlouhém boji s rakovinou jícnu a žaludku.

Radim Uzel se narodil 27. března 1940 v Ostravě. Vystudoval brněnskou lékařskou fakultu, pracoval nejprve v Ústí nad Orlicí, Brně a Františkových Lázních. Později se stal krajským ordinářem pro gynekologickou sexuologii a endokrinologii v Ostravě. Po roce 1989 přešel do Ústavu pro péči o matku a dítě v pražském Podolí. V březnu 2020 získal medaili Za zásluhy od prezidenta Miloše Zemana.

Uzel byl jako autor řady knih a publicistických pořadů v rádiu i televizi známým popularizátorem sexuologie.

Meda Mládková (8. září 1919 - 3. května 2022)

Meda Mládková dostala 5. června dort k ocenění britského deníku The Guardian, že Muzeum Kampa patří mezi deset nejlepších muzeí v Evropě.Meda Mládková.Zdroj: Deník/Martin Divíšek

Málokomu vděčí české výtvarné umění za tolik, jako Medě Mládkové. Mecenáška a sběratelka zemřela letos na jaře ve věku 102 let. Mládková podlehla zdravotním komplikacím souvisejícím s vysokým věkem. „Celý život věřila myšlence: Přežije-li kultura, přežije národ, a tato její myšlenka po ní zůstane,“ uvedl předseda správní rady Nadace Jana a Medy Mládkových Jiří Pospíšil. Mládková založila známé pražské Museum Kampa.

Meda Mládková se narodila 8. září 1919 v Zákupech v severních Čechách. Od roku 1948 žila v emigraci, nejdříve ve Švýcarsku, později ve Francii a nakonec ve Spojených státech, kde se její dům ve Washingtonu stal vyhlášeným místem setkávání umělců a intelektuálů. V letech 1955 až 1960 studovala dějiny umění v Paříži. Ve francouzské metropoli se seznámila s malířem Františkem Kupkou, jehož díla začala intenzivně sbírat. V šedesátých letech se začala pravidelně vracet do Československa a rozhodla se pomoci místním umělcům. Řadu obrazů těchto malířů i koupila, čímž založila obdivovanou a ceněnou sbírku, v níž jsou díla Františka Kupky či Toyen jen třešničkou na dortu.

Meda Mládková věděla, co sbírat a jakou krásou se obklopit. Po smrti manžela Jana Mládka v srpnu 1989 Mládková na jeho přání celou kolekci věnovala Praze. Po revoluci pro ni vybrala zchátralou budovu Sovových mlýnů, za které vzniklo prestižní Museum Kampa, a založila nadaci.

Josef Abrhám (14. prosince 1939 - 16. května 2022)

Josef Abrhám.Josef Abrhám.Zdroj: ČTK/Andrej Luprich

V polovině května přišlo Česko o jednu z největších hereckých hvězd. Ve věku dvaaosmdesáti let zemřel Josef Abrhám, legendární primář Blažej z Nemocnice na kraji města či Dalibor Vrána z komedie Vrchní, prchni! Abrhámův zdravotní stav byl dlouhodobě špatný, a ještě se zhoršil po úmrtí jeho manželky, herečky Libuše Šafránkové o rok dříve.

Josef Abrhám v Žebrácké opeře
KVÍZ: Odešel pan herec. Znáte role Josefa Abrháma?

Josef Abrhám se narodil 14. prosince 1938 ve Zlíně. První herecké zkušenosti získal při studiu u Andreje Bagara na Vysoké škole múzických umění v Bratislavě, ze které po dvou letech přestoupil na pražskou DAMU. Po třech letech v Divadle na Vinohradech se stal spoluzakladatelem Činoherního klubu, na jehož jevišti hrál až do roku 1992, a se kterým spojil většinu svého profesního života a v němž vytvořil řadu nezapomenutelných postav. „K jeho hereckým postavám patřili pan Mulligan v O’Casseyho Pensionu pro svobodné pány, poštmistr v Gogolově Revizorovi, Trofimov v Čechovově Višňovém sadu, či Vaněk v Audienci,“ uvádí web Činoherního klubu.

Ztvárnil rovněž řadu filmových a televizních postav, z nichž nejvíce divákům utkvěl v paměti kromě doktora Blažeje či Dalibora Vrány třeba učitel z komedie Marečku, podejte mi pero nebo Prokop z filmu Šakalí léta. Za tuto roli získal Abrhám Českého lva. Mezi jeho poslední velké filmové role patřila postava politika Riegera v Havlově Odcházení.

Ivana Trumpová (20. února 1949 - 14. července 2022)

Ivana Trumpová v Praze v roce 2005Ivana Trumpová v Praze v roce 2005Zdroj: Deník/Jiří Koťátko

Česko-americká lyžařka, modelka a podnikatelka Ivana Trumpová, rozená Zelníčková, zemřela letos v létě jako třiasedmdesátiletá. Trumpová byla první manželkou bývalého amerického prezidenta Donalda Trumpa. „S velkým zármutkem oznamuji všem, kteří ji milovali, a těch je mnoho, že Ivana Trumpová zemřela u sebe doma v New Yorku. Byla to báječná, krásná a úžasná žena, která vedla skvělý a inspirativní život. Její pýchou a radostí byly její tři děti, Donald junior, Ivanka a Eric,“ informoval o jejím skonu Trump na sociální síti. Trumpová zemřela poté, co ve svém bytě na Manhattanu spadla na schodišti.

Trumpová se narodila ve Zlíně, a brzy se začala věnovat sportovní kariéře. Byla talentovanou lyžařkou, která se dostala do reprezentace. Poté, co jí bylo jako závodnici povoleno vycestovat mimo blok komunistických zemí, emigrovala. Jejím prvním manželem se stal rakouský lyžař Alfred Winkelmeier. V zahraničí se Trumpová začala živit jako modelka a seznámila se s podnikatelem Donaldem Trumpem, jehož si vzala v roce 1977.

Ivana Trumpová na pražském Plese v opeře v únoru 2009
Našli ji na schodech. Příčinou smrti Ivany Trumpové byla nehoda, zjistil lékař

Společně začali rozvíjet mnohé podnikatelské aktivity, ve kterých Trumpová pokračovala i po rozpadu vztahu. Manželství trvalo do roku 1992, i poté ale měli bývalí manželé dobré vztahy. Trumpová podporovala Trumpa při jeho prezidentské kandidatuře.

Po její smrti vzbudilo kontroverze, že svou zesnulou manželku nechal Trump pohřbít na svém golfovém hřišti Trump National Golf Club - podle spekulací se tím totiž snažil vyhnout placení daní.

Hana Zagorová (6. září 1946 - 26. srpna 2022)

Hana ZagorováHana ZagorováZdroj: Deník/Jaroslav Sýbek

Ve věku pětasedmdesáti let zemřela legendární zpěvačka Hana Zagorová, svými fanoušky pro svou milou povahu láskyplně přezdívaná "Hanička písnička" či "Zagorka". Zagorová trpěla dlouhodobými vážnými zdravotními problémy, které ještě zhoršilo prodělání covidu. Patřila mezi nejoblíbenější české zpěváky, byla několikanásobnou držitelkou ocenění Zlatý slavík. Za svou kariéru nazpívala více než devět set písní, desítky alb a byla držitelkou mnoha platinových a zlatých desek. Mezi její nejslavnější hity patři písně Duhová víla, Maluj zase obrázky, Biograf láska, Je naprosto nezbytné a další.

Znali se třicet let. Za tu dobu Honza Musil s Hanou Zagorovu dospěli do fáze, že se pracovně nemuseli na akce nijak připravovat.
Honza Musil: Hana Zagorová mi byla oporou, pomohla mi v těžkých chvílích

Zagorová se narodila v roce 1946 v Petřkovicích u Ostravy. Její uměleckou kariéru odstartovalo, když v roce 1963 zabodovala v pěvecké soutěži pro amatérské zpěváky Hledáme nové talenty. Později vystudovala Janáčkovu akademii múzických umění v Brně.

Vystupovala v řadě hudebních pořadů, jako herečka pak v několika filmech, z nichž nejslavnější byla komedie Trhák, kde ztvárnila hlavní roli.

Plodná byla její spolupráce s producentem a baskytaristou Karlem Vágnerem, s Petrem Rezkem nazpívala hit Duhová víla či Ta pusa je tvá. Na začátku osmdesátých let začala zpívat s Petrem Kotvaldem a Stanislavem Hložkem (písně Jinak to nejde, Ahoj, léto, Můj čas ze seriálu Sanitka).

Prvním manželem Zagorové byl tanečník Vlastimil Harapes, druhým operní zpěvák Štefan Margita, s nímž účinkovala v pořadu Hogo Fogo. Zagorová od mládí trpěla poruchou krvetvorby a roky musela pravidelně docházet na transfúzní oddělení. Kvůli tomuto onemocnění také přišla o možnost mít vytoužené děti. 

Josef Somr (15. dubna 1934 - 16. října 2022)

Josef SomrJosef SomrZdroj: Denik/Petr Toman

Legendární český herec Josef Somr, rodák z Vracova na Hodonínsku, zemřel na podzim v osmaosmdesáti letech. Somr ve filmech ztvárnil více než 170 postav, proslul i řadou divadelních rolí. 

Somr postupně prošel divadelními scénami v Brně a Pardubicích. V roce 1965 se stal členem pražského Činoherního klubu, od roku 1978 působil v Národním divadle. Na první české scéně ztvárnil například Maršála v Čapkově Bílé nemoci, Kláska v Jiráskově Lucerně nebo Kunze v Krobotově nastudování Roku na vsi bratří Mrštíků. Za Pana Františka v Hrubínově Romanci pro křídlovku získal v roce 1998 první Thálii, druhou mu o čtyři sezóny později vynesla role ve hře Donalda Coburna Džin (tuto nastudoval ve Viole). 

Bál jsem se tatíčka, vzpomínal Josef Somr na razítkovací scénu v Ostře sledovaných vlacích (na snímku s Jitkou Zelenohorskou)
Žert, vlaky, Hemingway a strach z tatíčka. Klíčové role a etapy Josefa Somra

Zřejmě jeho nejznámější filmovou rolí je výpravčí Hubička, svůdník z oscarových Ostře sledovaných vlaků Jiřího Menzela. Diváci si ho pamatují také například jako trafikanta Soumara ze seriálu Byl jednou jeden dům, ředitele z Nemocnice na kraji města, vysloužilého vojenského kuchaře Serváce z pohádky Tři veteráni nebo profesora Ječmena z Kleinovy pětidílné filmové série o Básnících.

Marie Poledňáková (7. září 1941 - 8. listopadu 2022)

Marie Poledňáková.Marie Poledňáková.Zdroj: Deník/Dimír Šťastný

Autorka nezapomenutelných filmů Jak vytrhnout velrybě stoličku, Jak dostat tatínka do polepšovny či S tebou mě baví svět Marie Poledňáková zemřela v listopadu ve věku jednaosmdesáti let. Česká královna rodinných filmů a komedií, k nimž často psala i scénáře, podlehla dlouhodobým zdravotním problémům.

Takhle dnes vypadá Apalucha. Legendární chalupa, kde se natáčel film S tebou mě baví svět, stojí na horské samotě v lesích nad Dolním Dvorem.
Šampaňské ve sněhu. Marie Poledňáková byla skvělá, vzpomínal pamětník z Apaluchy

Poledňáková se narodila 7. září 1941 ve Strakonicích v rodině univerzitního profesora. Než nastoupila na Akademii múzických umění v Praze, musela se kvůli nevyhovujícímu kádrovému profilu živit jako svářečka v továrně. Od roku 1961 působila deset let jako asistentka režie v Československé televizi, po absolvování školy pracovala jako scenáristka a režisérka.

Po listopadu 1989 se filmové režii dlouho nevěnovala, zpět k točení filmů se vrátila s komediemi Líbáš jako bůh a Líbáš jako ďábel.

Jaromír Jágr starší (9. září 1940 - 15. listopadu 2022)

Jaromír Jágr staršíJaromír Jágr staršíZdroj: Deník/ Rudolf Muzika

Český lední hokejista a funkcionář kladenského hokeje, otec hokejisty Jaromíra Jágra mladšího, zemřel ve dvaaosmdesáti letech po dlouhodobých zdravotních problémech. Jágr starší byl bývalý dlouholetý první muž kladenského hokeje. Kladenský klub převzal v roce 1994, kdy byl téměř před zrušením. Vedl ho až do roku 2011, kdy jej předal synovi, i poté ovšem s jeho chodem výrazně pomáhal.

Ladislav Trojan (1. srpna 1932 - 18. prosince 2022)

Ladislav TrojanLadislav TrojanZdroj: ČTK

V devadesáti letech několik dní před Vánoci zemřel herec Ladislav Trojan, který se do povědomí televizních diváků zapsal zejména jednou z hlavních rolí v seriálu Tři chlapi v chalupě. Celkem hrál ve více než stovce seriálů a filmů.

Ladislav Trojan, otec herce Ivana Trojana a režiséra Ondřeje Trojana, se narodil v Praze. Už v dětství hrál ochotnické divadlo. Po vystudování DAMU získal angažmá v Realistickém divadle Zdeňka Nejedlého. Po sedmi letech přešel do Městských divadel pražských, kde setrval až do odchodu na penzi. Po opuštění stálého angažmá pak hostoval na několika scénách.

Do paměti dětských diváků se vryl jako jeden z moderátorů pořadu Kouzelná školka, kterou v letech 2011 až 2018 moderoval jako děda Láďa.

Svět

Olivia Newton-Johnová (26. září 1948 - 8. srpna 2022)

Zemřela herečka a zpěvačka Olivia Newton-JohnováZemřela herečka a zpěvačka Olivia Newton-JohnováZdroj: Profimedia.cz

Představitelka Sandy z filmového muzikálu Pomáda zemřela v třiasedmdesáti letech. Olivia Newton-Johnová podlehla rakovině, se kterou bojovala s přestávkami třicet let.

Newton-Johnová se narodila v Británii v roce 1948. Její rodina se o šest let později přestěhovala do Austrálie. Nejvíce ji proslavilo účinkování ve filmové adaptaci muzikálu Pomáda z roku 1978, kde si zahrála po boku Johna Travolty. Newton-Johnová působila také jako zpěvačka, byla čtyřnásobnou držitelkou ceny Grammy.

Zemřela herečka a zpěvačka Olivia Newton-Johnová
Milující a inspirativní. Osobnosti truchlí nad smrtí Olivie Newton-Johnové

Michail Gorbačov (2. března 1931 - 30. srpna 2022)

BÝVALÝ SOVĚTSKÝ VŮDCE Michail Gorbačov.Michail Gorbačov.Zdroj: ČTK/AP

Poslední generální tajemník a tedy vůdce Sovětského svazu Michail Gorbačov podlehl dlouhé těžké nemoci ve věku jednadevadesáti let. Gorbačov byl prvním a posledním prezidentem Sovětského svazu. Byl architektem takzvané přestavby na konci osmdesátých let. Změny, zejména takzvané perestrojka a glasnosť, měly Sovětský svaz, který se zmítal v hlubokých ekonomických problémech, reformovat, nakonec ale přispěly k jeho rozpadu a zhroucení komunistického systému a východního bloku.

Michail Gorbačov i jeho žena Raisa působili oproti předchozí moskevské garnituře bezprostředněji, srdečněji a sympatičtěji
Poslední vůdce SSSR. Pět klíčových věcí, kterými Michail Gorbačov změnil svět

Nositel Nobelovy ceny za mír z roku 1990 Gorbačov se po rozpadu východního bloku stal oblíbencem Západu i nadějí Východu, doma si ale respekt a velkou popularitu nezískal.

Někdejší šéf stavropolských komunistů Gorbačov se do Moskvy propracoval v roce 1978 a postupně to dotáhl až do politbyra. Volbě Gorbačova generálním tajemníkem ÚV KSSS předcházela tři rychle po sobě jdoucí úmrtí předchozích vládců.

Alžběta II. (21. dubna 1926 - 8. září 2022)

Královna Alžběta II. u zámku Sandringham.Královna Alžběta II. u zámku Sandringham.Zdroj: Wikimedia Commons, Iain Cameron, CC BY 2.0

Nejdéle vládnoucí panovnice v britských dějinách, královna Alžběta II., zemřela v září letošního roku na svém skotském sídle Balmoral. Na britském trůnu byla sedmdesát let. Podle britské stanice BBC zemřela šestadevadesátiletá panovnice v klidu, obklopená nejbližšími příbuznými. Její zdravotní stav se zhoršil náhle, delší dobu ale trpěla pohybovými obtížemi. Přesto až do smrti činila službu britskému lidu, doslova jen pár desítek hodin před smrtí uvedla do úřadu tehdejší novou britskou premiérku Liz Trussovou.

Panovnicí Spojeného království a hlavou Commonwealthu se Alžběta II. stala po smrti svého otce, krále Jiřího VI. Původně byla vychovávána v tom, že britskou královnou nikdy nebude, vše se ale změnilo po abdikaci jejího strýce Eduarda VIII., kdy na trůn musel nastoupit Alžbětin otec.

Královna Alžběta II.
Závěť Alžběty II. zůstane 90 let tajemstvím. Karel III. zdědí labutě

Vlády se Alžběta II. ujala už jako pětadvacetiletá. Královna, která byla téměř po celou dobu své dlouhé vlády mimořádně populární, byla známa tím, že se kromě ceremoniálních povinností vážně zajímala o vládní a politické záležitosti a zasloužila se o modernizaci mnoha aspektů monarchie. V čele Spojeného království stála v době velkých společenských změn. 

Jejím manželem byl princ Philip, který zemřel v roce 2021 jako devětadevadesátiletý. O princi Philipovi se mluvilo jako o největší životní opoře královny a jeho smrt ji hluboce zasáhla. Alžběta II. přivedla na svět čtyři děti, po její smrti na britský trůn nastoupil její nejstarší syn Karel III. 

Angela Lansburyová (16. října 1925 - 11. října 2022)

Angela Lansburyová.Angela Lansburyová.Zdroj: ČTK/AP/David Goldman

Britsko-americká filmová herečka a zpěvačka zemřela ve věku šestadevadesáti let. Angela Lansburyová se proslavila rolí Jessiky Fletcherové v detektivním seriálu To je vražda, napsala. Herečka zemřela ve spánku ve svém domě v Los Angeles.

Lansburyová dostala během své sedm desetiletí dlouhé kariéry mnoho televizních, filmových i divadelních rolí, a získala také různá ocenění - například šest Zlatých Glóbů (čtyři z nich za seriál To je vražda, napsala, ve kterém nejen hrála, ale také jej produkovala) a čtyři divadelní ceny Tony.

Robbie Coltrane (30. břrezna 1950 - 14. října 2022)

Robbie Coltrane.Robbie Coltrane.Zdroj: ČTK/AP/Evan Agostini

Fanoušci série o čarodějovi Harrym Potterovi se zahalili do smutku poté, co v říjnu zemřel představitel filmového Rubeuse Hagrida Robbie Coltrane. Skotský herec, komik a autor zemřel ve dvaasedmdesáti letech.

Glasgowský rodák Coltrane začal veřejně působit jako stand-up komik v klubech v Edinburghu a jako divadelní herec. Narodil se v roce 1950 jako Anthony Robert McMillan, později si ale změnil jméno na počest jazzové legendy Johna Coltrana, když v Londýně začal svoji filmovou kariéru.

Výrazněji se proslavil rolí Valentina Žukovskije ve filmu Zlaté oko ze série špionážních filmů o Jamesi Bondovi. Později si zahrál roli Hagrida právě v sérii filmů o mladém čarodějovi.

Pelé (23. října 1940 - 29. prosinec 2022)

Brazilský fotbalista Pelé bývá často označován jako nejlepší fotbalista všech dob.Brazilský fotbalista Pelé bývá často označován jako nejlepší fotbalista všech dob.Zdroj: Wikimedia Commons, World Economic Forum, CC BY-SA 2.0

Fotbalový svět na sklonku roku 2022 zaplakal. Bývalý brazilský fotbalista Edson Arantes do Nascimento, zvaný Pelé, podlehl následkům rakoviny tlustého střeva. Bylo mu 82 let. Pelé bývá označován jako nejlepší fotbalista všech dob. 

Příští legendární fotbalista se narodil v Três Corações v jižní průmyslové části Brazílie, vyrůstal v nedalekém městě Bauru. Jeho rodina byla tak chudá, že si rodiče nemohli dovolit koupit ani pořádný fotbalový míč. Prvním trenérem Pelého se stal jeho otec, jako malý se věnoval i futsalu. 

Pelé se svou první manželkou Rosemeri a prvorozenou dcerou Kelly Cristinou (rok 1967).
Pelé svou přezdívku nenáviděl. Váže se k ní překvapivá historka

Profesionálnímu fotbalu se začal Pelé věnovat už v patnácti, kdy nastoupil do klubu Santos. Za devatenáct sezon v tomto klubu nastřílel 643 soutěžních branek v 660 zápasech. Přelomovým se stalo mistrovství světa v roce 1958. Tehdy ani ne osmnáctiletý Pelé za brazilský národní tým v semifinále střelil hattrick proti Francii, a dvěma góly pak ve finále stvrdil brazilský triumf. 

Fotbalová hvězda útočníka s číslem 10 pak už jen rostla, a to jak při zápasech Santosu, tak na dalších mistrovstvích světa. Vynikající pověst Pelého neohrozily ani pozdější soukromé skandály. Díky své skromnosti a úžasnému talentu se uchovala jeho pověst fotbalového kouzelníka a gentlemana s citem pro fair play.

Osudovým soupeřem se mu nakonec stala rakovina tlustého střeva, s níž se léčil od loňského září. Koncem letošního listopadu se jeho stav výrazně zhoršil a přidružily se další vážné problémy. 

Vivienne Westwoodová (8. dubna 1941 - 29. prosince 2022)

Britská módní návrhářka Vivienne WestwoodováBritská módní návrhářka Vivienne WestwoodováZdroj: Profimedia

Módní svět přišel koncem roku 2022 o jednu ze svých největších ikon. V jednaosmdesáti letech zemřela britská módní návrhářka Vivienne Westwoodová. Proslavila se jako rebelka, která svými návrhy dala tvář punku a mimo jiné pomáhala vytvořit image známé skupiny Sex Pistols. Zemřela pokojně, v rodinném kruhu.

Westwoodová se narodila do dělnické rodiny, a jako osmnáctiletá začala studovat na University of Westminster tvorbu šperků. Ze školy ale odešla, a živila se jako dělnice a učitelka, přičemž se šperkařství věnovala ve volném čase. Osudové se pro ni stalo setkání s umělcem a návrhářem Malcolmem McLarenem, pro něhož opustila prvního muže. Dvojice začala spolu i pracovat a v 70. letech otevřela butik s názvem SEX, který se stal vyhlášeným místem setkávání lidí z punkové scény, jejíž styl pár pomáhal určovat. 

Partnerství s McLarenem se brzy rozpadlo a Westwoodová se osamostatnila. Díru do módního světa udělala zejména díky svým androgynním návrhům, tričkám se slogany, žiletkami, psími obojky či neuctivému postoji k establishmentu. Celý život byla i aktivistkou, která bojovala například proti nukleárním zbraním či změnám klimatu. 

Benedikt XVI. (16. dubna 1927 - 31. prosince 2022)

Papež Benedikt XVI. při mši svaté na Proboštské louce ve Staré Boleslavi 28. září.Papež Benedikt XVI. při mši svaté na Proboštské louce ve Staré Boleslavi 28. září.Zdroj: Deník/Martin Divíšek

V poslední den roku 2022 svět opustil emeritní papež Benedikt XVI., původním jménem Joseph Ratzinger. Benedikt XVI. byl jediným novodobým papežem, který odstoupil z úřadu, důvodem byly zdravotní problémy. Suverénem státu Vatikán byl Ratzinger v letech 2005 až 2013. To, že je zdravotní stav emeritního papeže kritický, naznačil Vatikán už několik dní před jeho smrtí, když jeho nástupce v úřadu, papež František, vyzval k modlitbám za svého předchůdce. Benedikt XVI. zemřel podle oficiálního prohlášení Vatikánu v 9.34 dopoledne v klášteře Mater Ecclesiae.

Joseph Ratzinger se narodil v bavorském Marktlu nad Innem. Do jeho mládí zasáhla druhá světová válka, kdy se jako německý občan stal členem Hitlerjugend a wehrmachtu, za což byl někdy v pozdějších letech kritizován. Po válce vystudoval teologii, knězem byl od roku 1951.

Papež Benedikt XVI. přichází na mši svatou na tuřanské letiště v Brně 27. září.
Zážitek na celý život. Před třinácti lety navštívil Brno papež Benedikt

Do úřadu papeže nastoupil Benedikt XVI. po smrti Jana Pavla II. Jeho zvolení kardinálským kolegiem, jehož byl členem, nebylo překvapení, neboť se o něm jako o možném příštím papeži mluvilo už nějakou dobu, navíc právě on předsedal zádušní mši za populárního Jana Pavla II. Jako papež byl Benedikt XVI. dle očekávání konzervativcem. V době svého působení v úřadu navštívil i Českou republiku.

V roce 2013 abdikoval kvůli špatnému zdravotnímu stavu. Byl teprve druhým papežem v dějinách, který se dobrovolně zřekl svého úřadu.