Svůj koníček v podobě háčkování a šití oprášila během mateřské dovolené. Klukům-dvojčatům nejdříve háčkovala různá zvířátka, a když se jí narodila dcera, chtěla jí ušít originální panenku. Na internetu narazila na nový typ, který ji okamžitě uhranul, a vrhla se na jeho zdokonalování.

„Když jsem tušila, že si budu muset mateřskou dovolenou o rok protáhnout, nechtěla jsem sedět s rukama v klíně a vrhla se na šití panenek na přání,“ popsala začátky regionální tvůrkyně.

Dekorační panenky, které měří 35 až 38 centimetrů, získaly označení Nanynky, které vymyslela její dcera. S jejich oficiální výrobou začala Najbrtová před čtyřmi lety. „Pro mě osobně jsou Nanynky panenky-kamarádky, které nevyzradí tajemství, a proto jsou dělané jen s očičkama bez pusinky. Na přání mohou mít samozřejmě pusinku či nosánek,“ dodala. Sama nebyla výjimkou, stejně jako ostatní holčičky si i ona v dětství s panenkami ráda hrála a nejraději jim česala vlasy. Se sestrou měly jak barbíny, tak i klasická miminka.

Absolutním vítězem třetího ročníku soutěže Regionální českolipský výrobek roku se stala textilní dekorativní panenka Nanynka od Věry Najbrtové z Nového Boru.
Panenka Nanynka bere zlato. Regionální výrobek Českolipska zná své vítěze

Když tvoří panenku na přání, šije ji do podoby, jakou si určí zákaznice. Pokud ji tvoří podle sebe, inspirace přichází sama a nápadů má spoustu, řada z nich čeká na realizaci. Nyní například šije Nanynky inspirované policisty včetně detailů, jako jsou služební číslo, hodnost a pistole. „Nedávno jsem stvořila panenku s podobou tramvajačky, chystám pin-up Nanynku, biatlonistku či zdravotní sestru. Je to pro mě výzva,“ podotkla se smíchem Najbrtová. Panenku netvoří na jeden zátah, ale po chvilkách, kdy má zrovna čas. „Každá Nanynka je originál. Snažím se je dělat pečlivě, ale nejsem stroj, takže žádná není stejná,“ upřesnila.

Se svou tvorbou posbírala řadu ocenění, ať už Certifikát originálního výrobku Lužického a Máchova kraje či titul Českolipský výrobek roku 2021. Aktuálně je možné se až do 31. července přihlásit do dalšího ročníku této soutěže. „Vítězství pro mě představovalo nesmírné nakopnutí a zvýšení sebevědomí. Ale o tom, že jsem se vydala správným směrem, jsem byla přesvědčena už předtím,“ zdůraznila Najbrtová s tím, že doporučuje svým kolegům se přihlásit a zkusit své štěstí. „Vždyť je moc hezké prezentovat svůj výrobek, který stojí každého spoustu úsilí a času. Pochlubit se, kolik je u nás šikovných a nápaditých lidiček,“ doplnila.

Svůj výběr rozšířila o mini Nanynky, které jsou vysoké 15 centimetrů a mají karabinku. Jsou tedy ideální jako přívěsek. Hlavu má plnou plánovaných novinek, ale zatím je nechce prozrazovat. „Konečně je práce můj koníček! Miluji to, reakce holčiček, maminek i babiček jsou úžasné a nabíjející. Mám pocit, že to má opravdu smysl,“ uzavřela Věra Najbrtová.