Mimo jiné v ní počítá s obnovením „státních“ jeslí, „uzákonit“ chce i zřízení mikrojeslí, kdy by se lidé mohli ve své domácnosti komerčně starat o malou skupinku nejmenších dětí. „Tento typ formy péče doposud v České republice chybí,“ konstatuje ministerstvo v návrhu.

Ze šedé zóny

Toto zařízení si budou moci zřídit jak firmy, které chtějí nabídnout svým zaměstnancům péči o jejich potomky, tak lidé ve své domácnosti. Ministerstvo v materiálu uvádí, že se to týká třeba i maminek na rodičovské. Pečovat budou moci až o čtyři malé děti od šesti měsíců do čtyř let věku.

Ilustrační foto.
V pražských školkách zůstala volná místa, šanci mají i dvouleté děti

Provozovatelé mikrojeslí budou muset zajistit, že se dětem v prostorách nic nestane, budou muset prokázat, že jsou schopni se o děti postarat, ale také dobrý zdravotní stav svůj i lidí, kteří domácnost vedle nich obývají.

Už nyní se přitom podle ministerstva děje, že se v domácnosti lidé starají o malé děti ostatních a berou za to peníze, aniž by k tomu ovšem měli třeba živnostenské oprávnění. „Mikrojesle mají potenciál vyvést péči o dítě z šedé ekonomiky, kterou rodiče volí kvůli nedostatečné nabídce a nekomplexní právní úpravě,“ domnívá se ministerstvo.

Třetina mzdy

Provozovatelé mikrojeslí by pak měli mít nárok na státní příspěvek. Jeho měsíční výše by podle důvodové zprávy měla být pět tisíc korun. „Soukromá zařízení péče

o děti zřízená na základě živnostenského oprávnění jsou zcela financována ze soukromých finančních zdrojů, tj. ze strany rodičů. Měsíční úhrada za službu se pohybuje řádově okolo deseti tisíc korun, což je pro většinu rodičů finančně nedostupné,“ uvádí úřad.

Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová.
Podoba rodičovské se do tří let zřejmě změní. Mohlo by se na ni odvádět pojistné

Novela dále počítá s tím, že by se současné dětské skupiny transformovaly na jesle.

Ti, kdo je budou provozovat, pak nebudou moci požadovat po rodičích vyšší měsíční úhradu, než je třetina minimální mzdy. Ta je v současnosti 13 350 korun. „Jsou i poskytovatelé – a bude jich spíš menšina – kteří se specializují např. na specifické potřeby dětí, ve velkém městě mohou mít vysoké fixní náklady,“ upozornila v té souvislosti na Facebooku opoziční poslankyně Markéta Pekarová Adamová (TOP 09).