Tato lež se začala šířit v září, kdy u nás i ve světě začal plíživě růst počet nově nakažených a lidé na podobné zprávy byli opět citlivější než v průběhu „pohodového“ léta. Na nejrůznějších serverech se začaly objevovat příběhy rodičů, jejichž děti, do té doby perfektně zdravé, náhle zkolabovaly a zemřely.

Jeden z takových případů se měl stát poblíž německého města Karlsruhe, další v dolnosaské oblasti Aurich, jiné zase v Číně, kde chlapec zkolaboval při cvičení v rouškách během tělesné výchovy.

Deník proti fake newsZdroj: DENÍKŠiřitelé těchto zpráv bohužel velmi sofistikovaně mísí realitu a fikci. Například v Karlsruhe skutečně zesnula třináctiletá dívka, ale její smrt neměla s rouškou nic společného. Tedy měla asi tolik, co ponožky, které dané oběti jistě také měly na sobě. Roušky jsou prodyšné a existuje řada studií dokazujících, že jejich nošení nesnižuje množství kyslíku na fatální úroveň, ani nezvyšuje obsah vdechovaného oxidu uhličitého.

Ústenky nemají vliv na schopnosti člověka, který je nosí. Což ostatně dokazuje i to, že je nosí lékaři při operacích trvajících mnoho hodin.

Je tak s podivem, že aktivním šiřitelem těchto bludů se nyní stal právě lékař Bodo Schiffmann. Poučení: to, že je někdo lékař, ještě neznamená, že nemůže být hloupý.