Ruská agrese proti Ukrajině změnila mnohé, ale ne polský odpor proti solidaritě s dalšími zeměmi EU v otázce migrace. Polsko, které bylo před rokem zaplaveno miliony válečných uprchlíků z Ukrajiny a kritickou situaci vedle asi miliardy eur od Evropské komise pomohlo zvládnout i otevření přijímání ukrajinských běženců ve všech státech Evropské unie, se nyní opět tvrdě postavilo proti reformě migrační politiky EU.
Reforma byla po letech diskusí přijata v červnu ministry vnitra členů Evropské unie a dává státům na výběr, jakou formou podpoří státy na hranicích Schengenu, do nichž běženci z třetích zemí přicházejí.
Z mechanismu, který dává na výběr mezi převzetím části uprchlíků, nebo finanční pomocí dané zemi ve výši dvaceti tisíc euro na uprchlíka (asi půl milionu korun), jsou navíc Polsko a Česko vyjmuty do doby, dokud bude v těchto zemích vysoký počet ukrajinských běženců.
Dohoda k tomu obsahuje vracení ekonomických migrantů hned od hranic EU. „Dohoda odpovídá dlouhodobým pozicím české vlády. A to nejen mé vlády, ale i té předcházející, která rámcovou pozici zformovala a výrazným způsobem upravuje migrační a azylové řízení. Například posiluje vnější hranice EU,“ uvedl k reformě český premiér Petr Fiala.
Polská vláda překrucuje dohodu
Polsko však žije zdá se v jiném světě. Tvrdí, v rozporu s fakty obsaženými v dohodě, že reforma nic nemění na principu relokace migrantů, který se stal příčinou migrační krize v roce 2016. I oficiální polská agentura PAP přitom usvědčuje polskou vládu ze lhaní vlastnímu obyvatelstvu.
„Každá země EU bude mít na výběr mezi přijetím přemístěných migrantů nebo poskytnutím finančního příspěvku za každého migranta, kterého odmítne přijmout“, uvádí PAP s odvoláním na zdroje z Evropské komise.
Jenže tento rozpor s fakty polské vládě nebrání v dalších útocích na migrační dohodu. Podle polských pozorovatelů je hlavním důvodem především fakt, že je krátce před volbami a straně Právo a spravedlnost v současnosti hrozí porážka od opozice a po osmi letech tak i ztráta moci nad Polskem.
Referendum vítá polská ultrapravice
Premiér Mateusz Morawiecki po summitu, kde Polsko a Maďarsko zablokovalo závěry o migraci, tento týden prohlásil, že vláda proti této migrační reformě připravuje referendum.
„Mohu potvrdit, že plánujeme zorganizovat parlamentní volby a referendum o plánu EU na relokaci migrantů současně, částečně proto, abychom snížili náklady. Uspořádat volby a referendum odděleně by samozřejmě znamenalo dodatečné náklady, zatímco jejich uspořádání pohromadě bude téměř jako mít dva hlasovací lístky za cenu jednoho,“ zdůvodnil Morawiecki.
V uspořádání referenda podporuje polskou vládu ultrapravicová a proruská Konfederace, které vyhrocená protiimigrační atmosféra může pomoci k posílení její pozice. Konfederace má v současnosti podporu 12 procent polských voličů, zatímco PiS a opoziční Občanská platforma bojující o vítězství ve volbách přes třicet procent.
Polsko proti českým národním zájmům
Český premiér Petr Fiala, který se Morawieckého na konci minulého týdne na summitu EU pokoušel přesvědčit, aby neblokoval závěry EU, podle nichž mělo Česko a Polsko dostat od Unie další peníze na ukrajinské uprchlíky, označil polské chování za „útok na národní zájmy České republiky.“ Na straně Česka je přitom i Slovensko, což tento týden potvrdila návštěva slovenského premiéra Ľudovíta Ódora v Praze.