Oblohu nad přístavem v Sydney rozzářily ohňostroje, na které pyrotechnici spotřebovali šest tun materiálu. Show byla i s dvanáctiminutovým hudebním doprovodem. Na mostě Harbour Bridge světla vytvořila efekt vodopádu, projekce byla i na pylonech této ikonické stavby města Sydney. Další sada ohňostrojů rozzářila noční oblohu nad budou opery.

Silvestrovské oslavy v noci na 1. ledna 2021 na sídlišti Jižní město v Praze.
Zakázaná pyrotechnika, čtyři lidé u stolu. Silvestrovské oslavy omezí epidemie

Internetový portál deníku The Sydney Morning Herald uvádí, že zatímco v dobách před příchodem pandemie covidu-19 si podívanou v přístavu nenechával ujít až milion lidí, letos přilákala řádově desítky tisíce diváků. Bezplatné vstupenky na místa s tím nejlepším výhledem byly k dispozici ještě v pátek. Loni byl novoroční ohňostroj zkrácen na sedm minut a lidé ho nesměli sledovat přímo z přístavu. V Austrálii se novoroční ohňostroje rušily i v minulosti, zejména kvůli požárům a velkému suchu.

Jako první rok 2022 přivítali obyvatelé atolu Kiritimati, známého také jako Vánoční ostrov, který je součástí ostrovního státu Kiribati. Příchod Nového roku na zeměkouli trvá vzhledem k místním administrativním úpravám a časovým pásmům celkem 26 hodin.

Na Novém Zélandu kvůli novoročním oslavám zmírnily úřady omezení zavedená kvůli covidu-19. V Aucklandu se tak poprvé od srpna 2021 mohli lidé sejít na večírcích, protože se město na stupnici protikoronavirových opatření přesunulo z červeného stupně do mírnějšího oranžového.

Zdroj: Youtube

V rámci oranžového stupně mohly bary, restaurace a kavárny, kde kontrolují covidové pasy, zrušit omezení počtu hostů i požadavek, aby všichni seděli na svém místě. Jak napsala agentura AP, novoroční oslavy se na Novém Zélandu nesly pod heslem: "Pryč s chaosem roku 2021, pojďme vykročit s nadějí do roku 2022."

Přelom trvá 26 hodin

Příchod Nového roku na zeměkouli trvá vzhledem k místním administrativním úpravám a časovým pásmům celkem 26 hodin.

Prvního ledna v 04:00 SEČ přivítají Nový rok v brazilském Riu de Janeiro a o dvě hodiny později začne v New Yorku. Mezi posledními oslaví v 11:00 SEČ Nový rok obyvatelé Havaje a úplně posledním místem na Zemi, kde rok 2021 v sobotu ve 13:00 SEČ skončí, jsou dva neobydlené tichomořské atoly: Bakerův ostrov a Howlandův ostrov.

Zdroj: Youtube

V předchozích letech spolu s obyvateli Kiritimati začínali příchod nového roku slavit jako první také obyvatelé tichomořského ostrovního státu Samoa. Protože ale v roce 2021 Samoa na rozdíl od minulých let na podzim neposunula o hodinu čas, dočkala se změny letopočtu až ve 12:00 SEČ společně s Novým Zélandem.

To ovšem nejsou jediné časové zmatky, o které se Samoa a Kiribati postaraly. Oba tyto ostrovní státy v minulosti patřily k těm, kam přicházel Nový rok až nakonec - 21 hodin po Austrálii a 23 hodin po Novém Zélandu. Stát Kiribati se ale posunul o den kupředu od roku 1995 a Samoa ho následovala v roce 2011, aby se časově vyrovnaly se svými hlavními obchodními partnery - Austrálií a Novým Zélandem.

Zdroj: Youtube

Řada evropských států v pátek současně zažila jeden z nejteplejších silvestrů za posledních mnoho let. V anglickém Coningsby naměřili dopoledne 15,3 stupně Celsia, což je nejvyšší teplota zaznamenaná v posledním dni v roce v historii Británie, informovala agentura AFP. Teplotní rekord padl i v Maďarsku. V jihošpanělském městě Granada naměřili přes 23 stupňů Celsia, tedy o čtyři stupně více, než byl předchozí teplotní rekord z roku 2015. Nezvykle vysoké teploty panují také ve Francii, Německu i Česku.