VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Bodový systém: Řidiči z Českolipska změny vítají

Českolipsko - Za špatné parkování už body policisté rozdávat nebudou. Naopak šest bodů dostane ten, kdo bude bránit v předjíždění.

6.8.2008
SDÍLEJ:

Vojtěch Matiaš se uchází o místo řidiče MHD a úřad práce mu proto zaplatil v rámci rekvalifikačního kurzu jak autoškolu, tak profesní zkoušky. Bude jeden z posledních, který do konce března stihne dvoudenní školení. Foto: Deník/Petr Šimr

Bodový systém je potřeba změnit. Dospělo k tomu ministerstvo dopravy a změny začnou platit už od září letošního roku.
Princip změn vysvětlil Deníku mluvčí ministerstva Karel Hanzelka: „Od září bude možné umazávání bodů na základě absolvování kurzu bezpečné jízdy. Lze umazat maximálně tři body za rok, přičemž člověk nesmí mít na kontě jednotlivé přestupky hodnocené více než pěti body a nesmí mít dohromady více než deset bodů.“
K tomu mají všichni řidiči ze zákona nárok na umazání čtyř bodů ročně a to v případě, že celý rok nebudou bodově hřešit.
Co na plánované změny říkají českolipští řidiči, jsme se ptali na čerpací stanici v Mimoni.
„O tom jsem vůbec nevěděl, to je dobře, že se ten systém zjemnil. Každý má alespoň možnost to nějak odčinit a nejezdit pak ve stresu, že přijde o papíry,“ řekl mimoňský řidič Martin a řidička Lucie má podobný názor: „Je to dobré. Jsem ráda, že to nebude tak přísné. Důležité je, aby byl hříšník potrestaný. A na to kolikrát stačí jen pokuta.“ Oslovený řidič Jan tuto změnu vítá také, ale změnit by chtěl systém úplně od základů. „Celé by se to mohlo změnit, ale každý krok tímto směrem je dobrý,“ řekl.
Další velká změna v zákoně se dotkne především profesionálních řidičů. Čtyři body do své karty dostanou jen v případě, že povolenou dobu řízení překročí o více než jednu třetinu. V opačném případě body nedostanou. Pokutě se však nevyhnou.
Tuto změnu okomentoval profesionální řidič Kamil. „Tak to je fajn. Myslím, že všichni cítili, že jsme tak trochu byli trestaní za něco, za co jsme nemohli. Pokutu beru, ale body mi pak zasahovaly i do soukromého ježdění a hlavně bych byl brzy bez papírů a bez práce,“ pochvaluje si připravovanou změnu zákona.
Co si od nových změn slibuje policie sdělila českolipská policejní mluvčí Ivana Baláková:
„Změnu zákona jako celek komentovat nemůžeme, neboť nejsme s obsahem oficiálně seznámeni. K dílčímu dotazu ohledně názoru na zamýšlené zavedení kurzů bezpečné jízdy lze dodat jen to, že samozřejmě takové kurzy vítáme a věříme v to, že budou přispívat k vyšší bezpečnosti v silničním provozu.“
Mezi další změny například patří přidělení šesti bodů za bránění v předjíždění. To v praxi znamená, že si zákonodárci uvědomili, že nejen předjíždění v nepřehledných úsecích je nebezpečné, ale velké nebezpečí na silnici vytvářejí i řidiči, kteří svou zatvrzelostí nehodlají před sebe nikoho pustit.
Dva body mohou dostat řidiči za nedodržování bezpečné vzdálenosti mimo obec.
Nově se nebude bodově trestat například porušení povinnosti vyplývající ze zákazové nebo příkazové značky.
Co se však nezmění je to, že řidiči nedostávají informace o stavu svého bodového konta automaticky.
Každý, kdo chce aktuální počet přidělených bodů znát, musí navštívit odbor dopravy příslušného obecní úřadu a tam za správní poplatek patnáct korun požádat o výpis z karty řidiče.

6.8.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Na Jedlovou už jen rychlíkem

Radek Baborák se na festivalu osobně představí v sobotu 28. října v Novém Boru se svou Orquestrinou a účastníky populární StarDance.

Baborák: Lípa Musica oživuje region, do kterého mě to už řádu let táhne

ON-LINE: Odvolili političtí lídři, hokejista i 103letá Českolipanka Anna Hejná

Liberecký kraj – Ve 14.00 hodin se otevřely dveře 583 volebních místností v kraji. Po čtyřech letech lidé volí své zástupce v Poslanecké sněmovně Parlamentu ČR. Bojuje se o 8 poslaneckých míst v Libereckém kraji. 

Historickou podobu Lípy promítnou ve 3D

Česká Lípa - K Mezinárodnímu dni archeologie si v českolipském Vlastivědném muzeu a galerii na sobotu připravili pestrý program, který obsáhne takřka celé historické centrum města.

Kam za sportem na Českolipsku

Českolipsko - Pozvánky na sportovní víkend u nás na okrese.

Kvůli úniku plynu muselo 60 lidí na ulici

Česká Lípa - Hasiči evakuovali panelový dům na sídlišti Sever v České Lípě. Byl zamořený oxidem uhelnatým. Po důkladném vyvětrání se lidé mohli vrátit domů.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení