Skupina, soustředěná kolem zpěváka Jiřího Ševčíka, sólisty big bandu Felixe Slováčka, na sebe poprvé upozornila pirátským koncertem na střeše domu přímo v centru Pardubic.

Neohlášené vystoupení způsobilo poprask a zájem policie, video z akce však zaujalo hudebního kritika a někdejšího Mercuryho osobního tajemníka Petera Freestonea.

Ten kapele nabídl možnost, zahrát si na oslavě nedožitých zpěvákových narozenin ve švýcarském Montreux, právě tam totiž Mercury pobýval a Queen natáčeli svá alba. Tato velká příležitost však měla nesnadné zadání: nacvičit hodinový program složený výhradně z vlastních původních swingových aranží Mercuryho skladeb, o což se ještě nikdo ani nepokusil.

Češi tendrem nejenže prošli, ale nakonec se stali dokonce hlavními účinkujícími třídenní oslavy s tisícovkou pozvaných VIP hostů (David Bowie, Phil Collins, Shania Twain, Bill Gates, Freddieho maminka a sestra…). Čím jsou tihle Pardubičáci tak výjimeční?

Freestone k tomu exkluzivně pro Deník říká: „Měl jsem možnost navštívit několik jejich koncertů a pokaždé mi chvílemi příjemně naskakovala husí kůže. Dělají zkrátka všechno jinak než ostatní, jsou sví. V jejich podání mě okouzlil nejen klasický swing, ale především vtipné swing-jazzové úpravy hitů Michaela Jacksona, Madonny, Bon Joviho, Stinga a dalších světových hvězd. Neslyšel jsem, že by se v Evropě kromě nich této disciplíně kdokoli věnoval.

Jsou velmi přesvědčiví, mají charisma a je na nich vidět, že tím žijí a baví je to. A tohle všechno se počítá. Nemohu sice mluvit za členy Queen, ale snad jsou potěšeni i oni, protože se o Jiřím a jeho kapele zmiňuje jak oficiální web skupiny, tak i stránky Briana Maye…“

Letos 3. září od dvaadvacáté hodiny se tedy PIRATE SWING Band představí publiku z třinácti zemí a objektivům kamer z celého světa. „Je to pro nás obrovská čest, ale ještě větší závazek. V publiku se objeví hudební legendy, na nichž jsme vyrůstali, bereme to tedy opravdu vážně. Je to jako sen,“ říká zpěvák Jiří Ševčík.

Právě jemu média dala nálepku „Rocky Balboa českého swingu“ a zdá se, že velmi podobný názor má i management queenovské oslavy: „Myslím si, že tahle kapela a její zpěvák jsou rozhodně objevem a zaslouží si širší zviditelnění, mají nezanedbatelné šance. Myslím, že Freddie by byl velmi šťastný, kdyby slyšel, jak si Češi skvěle poradili s nelehkými skladbami Queen a dali jim nový, swingový rozměr,“ dodává Peter Freestone.

Jiří Ševčík je vystudovaným hudebníkem, pěveckým sólistou big bandu Felixe Slováčka, big bandu Aldis a vlastní skupiny PIRATE SWING Band. Skupinu i jeho coby sólistu zahrnuje oficiální žebříček Českého slavíka. V roce 2008 se Jiří Ševčík probojoval do finále celosvětové pěvecké soutěže Q Talent v Británii, skončil bronzový (z více než dvou tisíc přihlášených), navíc získal speciální ocenění „Most entertaining performance“. O rok později jako jediný Evropan získal právo zpívat oficiální vánoční píseň města New York, kterou mu věnoval slavný skladatel Richard Currier (Sinatra, Bennett, Minelli). Opakovaně účinkoval v Německu, Polsku, Nizozemsku, Francii, Švýcarsku, Chorvatsku, Tunisku, Egyptě, Británii a Spojených státech amerických.
Peter Freestone se narodil v anglickém hrabství Surrey, 8. ledna 1955. V šesti letech ho rodiče dali studovat na chlapeckou internátní školu Lushington Hall v Jižní Indii. Po pěti letech se vrací do Anglie a po dostudování v roce 1973 začíná v Londýně pracovat jako pomocník v obchodě se smíšeným zbožím. Jeho kariéra se rozvíjí a zakrátko se stává nejmladším obchodním manažerem svého oboru v celé metropoli. Rok 1975 ale znamená pro Petera obrat jiným směrem, začíná působit v Královské opeře v Londýně. Později už vede oddělení kostýmů Královského baletu, kde v roce 1979 v podstatě náhodou potkává Freddieho Mercuryho, který zde vystupuje na charitativním představení. Již dva týdny poté Peter začíná pracovat pro skupinu Queen. Od toho dne se datuje přátelství Freddieho a Petera, který se o rok později stává i Mercuryho osobním tajemníkem a po jeho boku zůstává den co den až do jeho smrti v listopadu 1991. Poté pracuje jako ošetřovatel v nemocnici pečující o lidi s AIDS, provozuje hotel a vyvíjí mnoho dalších podnikatelských aktivit. Je autorem dvou knih o Freddiem, jež byly přeloženy do mnoha jazyků a staly se bestsellery. Před několika lety se přestěhoval do České republiky, o níž hrdě prohlašuje, že právě ona je jeho domovem, nikoli Anglie. Většinu roku tráví ovšem na cestách. Je významným členem Hudební společnosti města Montreux, dějiště světoznámého hudebního festivalu, hudebním kritikem britského Opera magazine, respektovaného periodika, pro nějž recenzuje operní inscenace uváděné v kontinentální Evropě, a neúnavným bojovníkem proti AIDS. Se zbývajícími členy skupiny Queen je stále v kontaktu.