Za svůj plodný modelářský život postavil kolem osmi set modelů. Tanky, letadla, ale i kosmické lodě. „Třeba tohle, to je model rakety Vostok 1, ve které Gagarin obletěl zeměkouli,“ ukazuje na jeden z modelů, který je k vidění v galerii Vlastimila Rady v přízemí železnobrodské radnice.

A je na co koukat. První pohled patří tankům a bojovým vozidlům. Začíná se stylově, od obrovského britského tanku z první světové války Mark V, aby se přes techniku 2. světové války pokračovalo až k moderním bitevním vozidlům používaným v Rusku, USA nebo Izraeli. Mnoho z modelů je dokonce osazeno posádkou, detaily jsou vyšperkované, když se třeba v zadním prostoru obrněného transportéru povalují vystřílené nábojnice do kanónu.

„Modely jsme vystavili podle doby výroby originálů,“ přiblížil Čivrný, který při železnobrodském Automotoklubu vede kroužek mladých modelářů.

Sám byl na vojně letcem, odtud pramení jeho obdiv ke všemu, co má vrtuli, tryskový motor nebo křídla. Od letectva ho však vyhodili, když na něj přišlo udání, že chce tajně přeletět hranice na Západ. I proto se již padesát let zabývá modely.

„Říkám, že modely sbírám. Za socialismu tady nebylo dlouho nic k dostání. Měl jsem ale štěstí, že mám známé v Holandsku, kteří sem rádi jezdili a vždycky mi několik modelů přivezli. Pak se začaly modely pomalu objevovat v Tuzexu,“ vzpomněl Čivrný let uplynulých.

Expozice leteckého modelářství je doslova epochální. Opět začínáme pradávnou historií. A to na úplném začátku létajících strojů těžších než vzduch. Tedy letadlem Wright Flyer bratří Wrightových. A opět přes obě války do moderny po neviditelné americké stíhačky Stealth, nebo pro největší letoun světa, strategický bombardér B 52H Stratofortress, který byl nedávno k vidění v Ostravě. Vedle nich desítky vrtulníků, dopravních letadel i zajímavých letounů. K vidění je například i model letounu, s kterým se ztratil autor Malého prince Antoine de Saint-Exupéry při letu z Korsiky nad Francii.

Radomír Čivrný vede při Automotoklubu Železný Brod kroužek modelářů. Veselá historie, smutná současnost. Kroužkem v minulosti prošly stovky převážně kluků ze Železného Brodu a okolí.

Dnes je situace doslova tristní. „Dětí je čím dál méně. Na výstavě se jim modely sice líbí, ale doma si raději pustí počítač nebo televizi,“ povzdechl si Čivrný. Ale i výjimky se najdou. „Tuhle tady byl chlapec, asi tak desetiletý. A upozornil mne na to, že jsme u dvou modelů prohodili popisky. Vyprávěl, že s tátou staví létající modely,“ povyprávěl modelář.

I létající stroje jsou na výstavě modelů k vidění. Vystavuje je tu Libor Bursa, český rekordman v rychlosti létajících modelů. A kolik že má rekord hodnotu? Jen těsně pod tři sta kilometrů v hodině! K vidění jsou i další létající modely, například akrobatický letoun Suchoj Su-26 o rozpětí křídel dva a půl metru, s nímž Jiří Bursa létá klasickou akrobacii.

Výstava v Městské galerii Vlastimila Rady v přízemí železnobrodské radnice potrvá do 27. listopadu.