Má to být už zítra. Konec světa. Řítí se na nás opravdu jakási definitivní katastrofa, stane se něco hrozného, letošní Vánoce už nebudou? Anebo zítřek bude pomyslným předělem? Skončí jedna epocha, začne nová.

Právě tenhle výklad je blízký i českolipskému atrologovi Milan Gelnarovi. „Jedná se pouze o konec jednoho velkého kalendářního celku, a ne o konec světa. 21. prosinec 2012 by měl být dnem, kdy skončí staré, překonané a začne nové a lepší," míní Gelnar.

To nové a lepší by podle něj měl být svět založený na úctě k matce zemi, životu jako takovému, lásce a porozumění. „V mysli a duchu budu průběžně tiše meditovat, aby to tak bylo. „Vycházet budu z prastaré moudrosti, že boj s temnotou není těžký, neboť stačí přinést světlo a temnota ustoupí," říká. Katastrofy, ke kterým má dojít, si podle něj jen vymýšlejí lidé, které baví děsit ostatní definitivními scénáři.

Z „konce světa" se stal společenský fenomén. Vznikají dokumenty, média téma ždímají, co to jde, na sociálních sítích kolují vtipy i rady.

Podle odborníků konec kalendáře znamená jen zahájení nového cyklu. Mayský kalendář podle informací ČTK začíná v roce 3114 před naším letopočtem a čas počítá v různě dlouhých časových jednotkách, k nimž patří i takzvané baktuny dlouhé 394,26 roku. Letos v prosinci končí právě 13. baktun.

Podle odborníků ale nejde o apokalypsu, spíš o začátek dalšího kalendářního cyklu. Stejný názor zastávají samotní dnešní Mayové, kteří žijí v Mexiku, Guatemale a dalších středoamerických zemích.

OTÁZKA PRO VÁS: Co si myslíte vy? Co chcete ještě stihnout před koncem světa?

Pište, co budete zítra dělat a zda se na konec světa nějak připravujete… Do diskuze pod článkem nebo nám pošlete svůj názor na ceskolipsky@denik.cz

Diskutovat můžete také na našem facebooku:

https://www.facebook.com/CeskolipskyDenik