Symbolických pět minut slávy nemívají jen lidé. Když na to přijde, v centru dění může být aspoň na chvíli i kámen. Šedočerný syenit, dovezený ze Šluknova, si svých pět minut slávy odbyl během sychravého pondělí 21. listopadu 1983 v České Lípě.

Stal se základním kamenem pro stavbu kulturního domu Crystal. Od jeho položení a symbolického začátku významné stavby České Lípy uplynulo dnes na den přesně 30 let.

„Bylo tehdy hodně nepříjemné počasí. Silně pršelo, všude bylo hodně vody a musely se pokládat desky na zem, aby vše proběhlo na suchu," popisuje českolipský historik a pamětník položení základního kamene Ladislav Smejkal.

O kulturní dům stála Česká Lípa podle něj poprvé už několik desetiletí předtím. „Už v roce 1948 si místní národní výbor stanovoval do pětiletky základní body, na kterých chce pracovat. A jedním z nich bylo postavení kulturního domu," popisuje historik.

Konference KSČ

Akce pak na dlouho usnula a potřeba kulturního stánku vyplula znovu na povrch v sedmdesátých letech, v době prudkého rozmachu města pod vlivem rozvoje těžby uranu. „Do potřeby mít nový kulturní stánek promluvily dvě hlavní motivace. Na jedné straně šlo o to vybudovat zázemí pro spolkovou a klubovou činnost a pro pořádání kulturních akcí. Ještě před Crystalem byl dokončený kulturní dům Centrál, u kterého bylo zřejmé, že jde jen o dílčí řešení," zmínil Ladislav Smejkal.

Položení základního kamene kulturního domu Crystal v České Lípě, jehož autorem je Jiří Suchomel, proběhlo 21. listopadu 1983.Druhá motivace pro výstavbu kulturního domu Crystal vycházela podle historika z požadavku místního okresního výboru KSČ, který prahl po velkém sále s moderním zázemím pro pořádání stranických konferencí. „Z tohoto důvodu se plány KD Crystal několikrát proporčně měnily, především pokud jde o vnitřní uspořádání. Nakonec tu vznikl opravdu velký sál s technickým zázemím, jehož provoz byl i na tehdejší dobu velmi drahý."

O umístění KD Crystal pod klášterní zahradou se rozhodlo už v sedmdesátých letech. „Nakonec bylo 20. června 1973 rozhodnuto na MNV umístit novou stavbu ještě trochu východněji a to pod klášterní zahradu, nebo spíše stavbu do zahrady jaksi vtlačit, s celkovým záměrem vytvořit spojnici mezi klidovou zónou u kláštera se zamýšleným nákupním centrem u křižovatky," napsal Jiří Kratochvíl, amatérský badatel a autor webových stránek Böhmischleipa.cz.

Podobu kulturního domu a jeho interiéru navrhl architekt libereckého ateliéru SIAL Jiří Suchomel. Jeho plány počítaly s tím, že objekt bude pro vytápění využívat sluneční energii, k tomu ale nikdy nedošlo.

Přestože se položení základního kamene odehrálo v listopadu 1983, opravdu stavět se začalo až v dubnu 1984. A výstavba probíhala až do porevolučního roku 1990, v jehož závěru proběhla kolaudace.

Stavbu provázela celá řada problémů. Místo pod klášterní zahradou je totiž také místem původní údolní nivy řeky Ploučnice s problematickými tekutými písky. Stavbu proto už na počátku musely zpevnit obrovské piloty. A zpoždění i prodražení bylo na světě.

Suchomel: Crystal je amatérsky zpotvořený Česká Lípa – Před několika týdny se v České Lípě účastnil architektonické besedy, jež se odehrála přímo v domě, který sám projektoval. Architekt Jiří Suchomel se vrátil do „svého" kulturního domu Crystal. A dost možná tu nebyl naposledy.
Byl jste u toho, když se dům slavnostně otevíral?
Byl jsem tu, když se kolaudoval, v listopadu nebo prosinci 1990. Pak jsem odjel na půl roku do Ameriky a když jsem se vrátil, tak ten dům byl zcela předělaný a svým způsobem zdevastovaný. A v této podobě existuje dodnes.
Zdevastovaný?
Ano,  amatérsky zpotvořený, zničený.  Ve foyer je nesmyslná vestavba jakéhosi diagonálně ukotveného čtverce. Z původní kuřárny byla dříve prodejna kosmetiky. Z kluboven byly herny. Podlahové krytiny byly zničené, záchody rozkradené.
Takže máte s Crystalem spojené nepříjemné pocity?
Řadu let jsem sem vůbec nechtěl chodit. Dneska už to neplatí, souvisí to s tím, že současné vedení města má záměr ten dům předělat a přestavět na knihovnu, což je podle mého úsudku správné rozhodnutí.
U té přestavby budete? Jako autor původní stavby?
Doufám. Teď napjatě očekávám, jaký je v této věci poslední vývoj. Poslední dva roky sem do České Lípy jezdím častěji, právě kvůli tomu, že se domlouváme na té přestavbě.