Když chcete, překonáte všechny překážky. A máte-li pochyby, zeptejte se Adély z Nového Boru. Od narození neslyšící dívka se svým handicapem statečně bojuje a také díky moderní lékařské technice dělá vše, co jiné desetileté dívky. Nyní však potřebuje pomoci - její řečový procesor, bez kterého nic neslyší, se rozbil.

Adéle byl ve dvou letech voperován kochleární implantát. Jeho vnitřní součást v jejím pravém uchu funguje, vnější součást v podobě běžného naslouchátka se však v dubnu rozbila. A nová stojí 305 tisíc korun.

Pokud chcete Adélce pomoci, můžete přispět na sbírkový účet 107-7513070217/0100 nebo dorazit 21. června v 16 hodin na koncert do Horových sadů v Novém Boru.

Mezi novoborské mažoretky patří Adélka už pátým rokem.„Celý víkend tehdy probrečela, bylo to hrozné. Je zvyklá se podle sluchu orientovat, fungovat jako slyšící lidé. Chodí navíc do běžné školy, neumí už ani znakovou řeč," svěřila Deníku Adélčina maminka Markéta s tím, že tolik peněz se jí samotné sehnat nepodaří. Její dcera má nyní sice řečový procesor zapůjčený, potřebuje však vlastní.

Proto se založila veřejná sbírka. Na účtu se podle maminky sešlo už 23 tisíc korun. „Na akci DDM Smetanka se v sobotu vybralo přes dva tisíce korun, nadace Euronisa zase přislíbila 50 tisíc," říká s vděčností v hlase Adélčina maminka.

Koncert bude!

Pomohou také novoborské mažoretky, mezi které chodí Adélka už pátým rokem. V Horových sadech v Novém Boru uspořádají v sobotu 21. června od 16:00 charitativní koncert. A věří, že nějaké peníze vyberou.

„Začínala u nás jako malý prcek, kterému nebylo rozumět, nyní je z ní velká slečna, která si poradí snad se vším," říká o Adélce trenérka Jana Bílková. Podle ní je Adélka kamarádská a navzdory svému handicapu rázná. „Jde si za tím, co sama chce. Také je však velmi citlivá a některé věci velmi prožívá," říká Bílková o své svěřenkyni s tím, že Adélka je v kolektivu velmi oblíbená.

Co je kochleární implantát?Elektronická sluchová náhrada, která obchází nefungující vláskové buňky a vyvolává sluchové vjemy elektrickou stimulací zachovaných vláken sluchového nervu. Systém se skládá z vnitřních a vnějších součástí. Vlastní implantátje umístěn pod kůží za uchem, řečový procesor s vysílací cívkou se nosí zevně. Implantát je určen pro jedince s oboustranným velmi závažným postižením sluchu.