V Adientu, který se specializuje na výrobu autopotahů, panuje nervozita, lidé však příliš sdílní nejsou. „Nemůžeme o tom mluvit. Podepsali jsme mlčenlivost. Ještě nejsem ve výpovědní lhůtě,“ řekla mladá žena opouštějící brány firmy Adient Česká republika v českolipské Dubici. Jiná zaměstnankyně odpověděla na dotazy Deníku stejným způsobem a dodala, že zaměstnance čeká ještě jedna várka výpovědí. „Další velké propuštění má být v září,“ podotkla. Hovořit se bála i žena, která už ve výpovědní lhůtě je.
Rozsáhlé propuštění potvrdila Petra Miterová ze společnosti Neopublic, což je mediální zástupce firmy Adient. „Náročné tržní podmínky a rostoucí náklady bohužel vyústily v nutnost zrušit nižší stovky pracovních míst v České Lípě,“ uvedla.
Většina uchazečů o zaměstnání, která z Adientu přichází na Úřad práce, jsou ženy. „Od 1. ledna 2024 se celkem evidovalo 124 uchazečů, z toho 84 žen, z nichž je sedm starších 60 let,“ upřesnil mluvčí Úřadu práce Martin Bušo.
Důvodem propouštění jsou turbulence v automobilovém průmyslu. „Globální automobilový průmysl prochází změnami, které pro dodavatele představují výzvy v důsledku přechodu na e-mobilitu, narušení dodavatelského řetězce, poklesu ekonomiky a snížené poptávky spotřebitelů,“ vysvětlila Petra Miterová.
Podotkla také, že v regionu EMEA (Evropa, Blízký Východ a Afrika) čelí Adient dlouhodobému poklesu prodeje o přibližně 20 %. „Zlepšení nákladů a zefektivnění jsou proto nezbytné,“ doplnila Miterová.
Dalším problémem je podle ní obecný nárůst mezd. „K těmto výzvám se navíc přidávají rostoucí náklady na pracovní sílu, zejména v zemích s vyššími náklady, jako je Česká republika,“ řekla s tím, že vzhledem k nadbytečným kapacitám v celém odvětví musí dle jejích slov Adient obnovit rovnováhu svých výrobních operací v tomto odvětví, aby zajistil konkurenceschopnost a celkové zdraví podniku.
„Personální oddělení Adientu poskytuje podporu všem zaměstnancům, jejichž smlouva byla ukončena. To zahrnuje například spolupráci s místními úřady práce nebo pracovními agenturami,“ uvedla ještě Miterová.
Úřad práce vzájemnou koordinaci potvrdil. „Jsme s firmou v kontaktu od konce roku 2023, kdy oznámila záměr snižovat stav zaměstnanců v důsledku omezení výroby. Zaměstnanci úřadu práce docházejí do firmy, kde probíhá poradenství pro zaměstnance, jako jsou informace k evidování na úřadu práce, nabídka rekvalifikací, projektů a dalších služeb pro uchazeče a zájemce o zaměstnání,“ informoval Martin Bušo.
Evidence uchazečů probíhá rovněž ve firmě. „Od začátku spolupráce proběhlo celkem sedm informačních setkání za účasti 106 zaměstnanců, další dvě schůzky jsou plánované na konec srpna letošního roku. Schůzky za účelem evidence uchazečů o zaměstnání byly uskutečněné tři, další je naplánovaná na říjen letošního roku,“ specifikoval mluvčí úřadu.
Část lidí přešla do Stráže
Uchazeči mohou nalézt uplatnění v několika menších dílnách, které se v regionu nacházejí. „Část zaměstnanců obsadila a stále obsazuje volné pozice v dalším závodě společnosti Adient, a to ve Stráži pod Ralskem, dále zaměstnanci obsazují volná místa na dělnických pozicích ve firmách především v průmyslové zóně Dubice a Dobranov,“ řekl mluvčí státní instituce.
Většina zaměstnanců však nachází uplatnění mimo pozice související se šitím. „V rámci poradenství – rekvalifikací, jsou zaměstnanci seznamováni s možnostmi dalšího uplatnění při rozšíření dovedností o rekvalifikace,“ vysvětlil Bušo.
Podotkl, že s občany Mongolska, kteří jsou v Adientu také zaměstnaní, je pracováno standardně a úřad jim rovněž nabízí poradenství nebo projekty. „K evidenci mongolských pracovníků dochází ve firmě za účasti firemního překladatele, většina těchto zaměstnanců odchází z evidence do třech měsíců po vyřízení změny zaměstnavatele,“ doplnil Bušo.
Další firmy velké propouštění nechystají
Další významný hráč na trhu automobilového průmyslu, který působí v České Lípě, společnost Fehrer Bohemia, masivní propouštění nechystá. „Máme určitý plán na snížení stavu zaměstnanců, ale řešíme ho přirozenou fluktuací anebo regulací stavu agenturních pracovníků,“ uvedl jednatel Pavel Mooz. Společnost dokonce několik zaměstnanců do pracovního poměru přijala.
V obdobné situaci jsou i další firmy v regionu. Potvrdila to ředitelka Krajské pobočky Úřadu práce v Liberci Kateřina Sadílková. „V současnosti na Českolipsku nemáme, kromě firmy Adient Česká republika, hlášené žádné hromadné propouštění. Jsme v úzkém a pravidelném kontaktu se zaměstnavateli v našem regionu a ti neavizují zatím žádné větší propouštění ani nábory, řeší zejména přirozenou fluktuaci,“ zmínila.
Situace se podle ní zatím jeví jako stabilní. Připomněla, že lidé mohou kdykoliv využít služeb Úřadu práce a zkoušet s jeho pomocí najít lepší práci. „Zájemce dokážeme podpořit třeba rekvalifikacemi, které nejsou určeny jen pro nezaměstnané, lidé mohou využít kurzy na www.jsemvkurzu.cz, které z většiny financují EU fondy, a podobně,“ řekla ředitelka.