Radnice v České Lípě čelila měsíc co měsíc dotazům obyvatel města, jak je to s tím McDonaldem. Kdy a kde se otevře. Bude to opravdu na Špičáku? Kam a na koho se obrátit, pokud má člověk zájem o pracovní místo?

Horké téma České Lípy „Kdy už bude ten McDonald?" se může uzavřít. Nadnárodní řetězec restaurací s rychlým občerstvením včera prostřednictvím své tiskové mluvčí oznámil, že se do České Lípy za současných ekonomických podmínek nechystá.

Za 3 až 5 let

„Náš zájem o Českou Lípu i nadále trvá, místo je vybráno, ale s ohledem na současné ekonomické podmínky jsme otevření této restaurace odsunuli na střednědobý horizont, tedy za zhruba tři až pět let," uvedla Drahomíra Jiráková, ředitelka PR a komunikace v McDonald´s ČR. „Věříme, že ekonomické podmínky se v budoucnu zlepší a pomohou nám otevřít restauraci dříve."

Vyjádření, které dává naději, že za tři roky bude možná všechno jinak, ale de facto znamená, že Česká Lípa v plánech nadnárodního řetězce úplně končí.

Na stavbu restaurace totiž v tuto chvíli běží stavební povolení, jehož platnost ještě letos vyprší (natož aby vydrželo tři až pět let), a navíc je tu smlouva mezi městem a údajnou developerskou společností Gibelotte, podle níž by developer musel za každý den prodlení platit městu penále, pokud restauraci nedokončí ještě v letošním roce. A znáte snad někoho, komu by se chtělo platit penále tři až pět let?

Podivný developer

„Tak to už nechápu, co ten McDonald ještě chce. Mají skvělé místo v blízkosti několika škol, ten hlad po nich je tady obrovský, můžou stavět a oni řeknou ne? Tohle asi rozhodnul někdo od stolu, kdo tu v životě nebyl," zlobí se Lada Jelínková z České Lípy.

Její sestra je jednou z těch, která se v posledních týdnech a měsících pídila po informacích o vývoji v „případu McDonald´s". „Dlouho nemohla sehnat práci a nakonec se upínala i k takovýmto hodně nejistým nadějím," popisuje Jelínková.

Restauraci pro McDonald´s měla v České Lípě vybudovat údajně developerská společnost Gibelotte. Město s ní v dubnu 2011 podepsalo exkluzivní smlouvu: prodalo jí 3,5 tisíce metrů čtverečních za naprosto krásné 2,3 miliony korun a navíc se zavázalo, že okolní pozemky nikdy nikomu neprodá ani nepronajme a nezačne tam samo budovat něco, co by zastínilo výhled na budoucí restauraci McDonald´s.

Paradoxní je, že ačkoliv má jít v případě Gibelotte o developerskou firmu pracující pro nadnárodní řetězec, kromě čtyř regionálních zmínek v souvislosti s Českou Lípou, o této firmě nepadla v českých médiích od roku 1990 jakákoliv zmínka. Na torzu svých webových stránek firma navíc uvádí pouze telefonní kontakt, jenž neexistuje.

Deníku se podařilo získat telefonní číslo přímo na mobil údajného předsedy představenstva Gibelotte, a.s., Tomáše Jirků. Muž ale na vyzvánění ani na zaslanou sms s prosbou o vyjádření nereagoval.

Firma se ve smlouvě s městem Česká Lípa zavázala, že restauraci MCD vybuduje do tří let od uzavření smlouvy v případě, že do osmnácti měsíců získá pravomocné stavební povolení. „Stavební povolení na samotnou stavbu včetně opěrné zdi, dřevěných ploch a reklamního poutače získala společnost 27. června 2012. Tedy v osmnáctiměsíčním limitu," potvrdila Kristýna Brožová, mluvčí českolipské radnice. „Stavební povolení je pravomocné až do 12. července 2014."

Pokud firma do tohoto termínu nezačne stavět, mělo by jí dle smlouvy nabíhat za každý den penále 500 korun, ročně tedy něco málo přes 180 tisíc korun. Lukrativní pozemky jí ovšem zůstanou. I kdyby šlo o solidní firmu a městu vzorně platila penále třeba dlouhých dvanáct let, stejně by pořád zaplatila menší částku, než byla prodejní cena, za kterou pozemky od města získala.

McDonald´s a Česká Lípa Květen 2011 – Společnost McDonald´s informovala, že chce v České Lípě do roku postavit a otevřít restauraci typu McDrive a se samostatnou částí McCafe
Červen 2012 – Developerská společnost Gibelotte získala stavební povolení, pravomocné je až do července 2014
Leden 2014 – McDonald´s oznamuje, že se Česká Lípa z ekonomických důvodů nedostala do aktuálních plánů firmy. S Českou Lípou počítá hamburgerový řetězec až ve výhledu na roky 2017 až 2020
Otázka je, jak se nyní zachová developer. Podivné je, že o firmě se nikdy v českých médiích neobjevila ani zmínka (vyjma případu Česká Lípa) a je složité až nemožné někoho z firmy kontaktovat.