Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Kvůli adrenalinu ničí majetek

Českolipsko - Vandalové způsobili během několika hodin půlmilionovou škodu na jediném objektu

26.11.2010
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: DENÍK/David Taneček

Nově omítnutý dům, který jeden den září novotou a druhý už je na něm několik nápisů. Vedle nich pak několik neumělých obrázků. Fasáda za několik desítek tisíc korun je zničená během noci, kdy řádili vandalové a majitel nemovitosti může začít šetřit na novou.

Fasádu zničili před dokončením

Sprejeři, kteří poškozují nejen fasády domů, ale i dopravní prostředky, způsobili na Českolipsku od začátku roku do konce října škodu přesahující šest set tisíc korun.

Nejvíc se podepsali na nově opravené budově učiliště 28. října v České Lípě. Celková škoda byla vyčíslena na půl milionu korun. Opravy by musela zaplatit školy a jenom díky tomu, že firma stavbu před poničením oficiálně nepředala, musela černé nápisy, které se na budově objevily, odstranit na vlastní náklady.

„Policie při obchůzkách soustředila více svou pozornost právě na budovu školy,“ uvedla českolipská policejní mluvčí Ivana Baláková a připojila několik čísel z policejních statistik: „Od 1. ledna do posledního října loňského roku jsme evidovali celkem šedesát devět případů poškození cizí věci formou sprejerství oproti letošním sedmnácti za stejné období.“

Škody oproti roku 2009 klesly o třetinu. Pachatelům hrozí za jejich čin až jeden rok vězení, ale záleží také na výši způsobené škody.

Hlavně ať nás nechytí

„Občas to může být potřeba výtvarného sebevyjádření. Daleko většímu množství jde o to, zažít vzrušení z páchání činnosti, která je většinovou společností odsuzována a pronásledována,“ objasnil příčiny jednání sprejerů českolipský psycholog Miroslav Hudec. Podle něj to není ovšem jediná motivace.
„Může jít také o protest. Zejména u primitivních čmáranic bez jakékoliv výtvarné hodnoty, které se nápadně často objevují na zdech nových domů, nebo aspoň tam, kde je třeba jen nová fasáda,“ připojil další z postřehů psycholog.

„V tomto roce město zaznamenalo na svém majetku jeden případ sprejerství, a to na budově základní školy v Moskevské ulici,“ poznamenala mluvčí českolipské radnice Kateřina Kotková.

Město Česká Lípa nabízí hned dvě plochy pro jejich tvořivost. Podchod pod silnicí I/9 stěnu, která odděluje Základní školu 28. října od silnice. Mnohdy raději volí riskantnější cestu a neodolají nové omítce.

Automobily jsou mimo hru

Z policejních statistik vyplývá, že terčem těchto „umělců“ jsou častěji budovy, než třeba dopravní prostředky.

„Otázka je, proč relativně málo poškozují osobní auta, která jsou na ráně, na rozdíl od veřejných dopravních prostředků,“ zamýšlí se Miroslav Hudec. „Napadá mě jediné vysvětlení. Takové, že sprejeři přes svou na odiv vystavovanou nonkonformitu jsou v jistém smyslu velice konformní. Veřejná doprava je totiž často haněna, zatímco osobní auta jsou předmětem kultu a uctívání. Pokud jej sprejeři přímo nepřejímají, tak alespoň nemají odvahu se mu postavit.“

Rizika kryjí pojišťovny

Na tento způsob vandalismu myslí i pojišťovny. Jak řekl tiskový mluvčí pojišťovny Kooperativa Milan Káňa, v rámci pojištění nemovitosti kryjí i škody způsobené sprejery.

„Každoročně způsobí zhruba dvě až tři stovky pojistných událostí,“ poznamenal mluvčí České pojišťovny Tomáš Zavoral. Jak doplnil, riziko vandalismu je u starších majetkových smluv kryto v případě, že byl pachatel odhalen, u nových se odškodňují i události způsobené nezjištěným pachatelem.

Autor: Tomáš Mařas

26.11.2010
SDÍLEJ:
Jaderná elektrárna Temelín. Ilustrační foto.

ANKETA: Měla by se rozšířit jaderná elektrárna v Temelíně?

Firma Bombardier je největším světovým výrobcem letadel a vlaků.

Vyrábějí vlaky pro Rakousko. V České Lípě vznikne až tři sta jednotek vlaků

Mimoň vede tabulku, stoupá i Lokotka

Českolipsko - Příjemný je pohled na tabulky krajské I. B třídy po odehraném devátém dějství.

ANKETA: Měly by být pravomoci prezidenta posíleny?

Liberecký kraj - Dvacet zásadních otázek položil Deník hlavním volebním tvářím devíti stran v Libereckém kraji. Jejich odpovědi vám mohou pomoci při rozhodování, koho budete volit. Sami si také můžete v naši anketě postupně odpovědět na všechny tyto otázky. 

Úředníci budou držet volební pohotovost

Českolipsko – V případě ztráty občanského průkazu mohou voliči využít pohotovosti na českolipském pracovišti osobních dokladů.

Lípa Musica nabídne Hravého Harlekýna

Česká Lípa - Šestý týden 16. ročníku MHF Lípa Musica má jen jednu zastávku, Centrum textilního tisku v České Lípě.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení