„Začínáme o půl páté na náměstí Míru. Samozřejmě opět přiletí z věže kostela andělé a chybět nebude ani živý betlém v podání zákupského Divadelního spolku Havlíček,“ řekla Ilona Rejholcová za Kulturu Nový Bor, která adventní oslavy pořádá společně s novoborskou radnicí. Zdejší děti se mohou těšit na pásmo pohádek, které se budou promítat na zeď základní školy na náměstí, čertovskou dílnu nebo průvod čertů, andělů a Mikuláše.

Zahrají pověsti

V Doksech rozsvítí stromeček rovněž v pátek a to jako součást tradičních Dokských pověstí, které začínají ve čtyři hodiny odpoledne trhem dětských výrobků. O hodinu později vyrazí zájemci na pouť městem, kde na ně čekají hrané ukázky dokských pověstí.

V sobotu se dočkají i Českolipané. Od deseti hodin na ně čekají na náměstí TGM vánoční trhy s občerstvením, kulturním vystoupením dětí, Ježíškova pošta i divadelní vánoční hra. Hlavním lákadlem zahájení adventu je letos Petr Kotvald, který vystoupí s Českolipským pěveckým sborem v půl čtvrté. Přesně v šest hodin dojde i na rozsvícení stromečku a výzdoby v celém městě.

Půjdou s lampiony

Na první adventní neděli se mohou těšit v Kamenickém Šenově. Zde v pět odpoledne vyrazí lampiónový průvod ze zdejšího náměstí v čele s Marií a Josefem za doprovodu Tří králů. Svým vystoupením potěší děti z mateřských škol a po půl šesté se Šenov slavnostně rozsvítí.

Ve stejném dni čeká slavnostní rozsvícení strom v Dubé a to od sedmnácti hodin.

Cvikov nezůstane pozadu a zahájení Adventu začne v 16 hodin na Náměstí Osvobození jarmarkem vánočních výrobků cvikovských dětí. K samotnému rozsvícení v 17 hodin pronesou pár slov představitelé církví a města a poté bude následovat krátký program s adventní tematikou.