Podle organizátorů nejde jen o přívětivou atmosféru, o předvánoční setkání mezi sousedy, ale také o dobročinnou věc. „Tak jako každý ročník, i letos půjde výtěžek z nákupu svařáku a nealkoholického punče nebo 'kanálových' triček na dobrou věc, a to přímo do útulku pro opuštěné psy, útulku Dogsy v Jestřebí,“ řekl za pořadatele Jakub Mencl, v současnosti českolipský místostarosta.

Podle něj tomu tak bylo i v minulých ročnících sousedského adventu. „Kdysi jsme podpořili Sluneční dvůr v Jestřebí, nadační fond Ozvěna, nebo útulek Bona Kozly. Vždy ta naše akce má tento rozměr,“ upřesnil Mencl.

Se sousedskými vztahy ve své lokalitě je spokojen. „Jsou dobré a navíc k takovým akcím potřebujeme jejich pomoc. A většinou když naše akce skončí, tak pak je potřeba ještě ten svařák nebo pivo dopít, takže ty naše sousedské vztahy určitě budujeme, zakládáme si na nich a chceme je jen vylepšovat,“ poznamenal.

Pohodu navozovaly dětské tvořivé dílničky s Pavlínou Černou. Nemohlo chybět sousedské zpívání koled s Alenou Hellerovou a jejími žáky a ochutnávka cukroví. V průchodu starého domu byly k dostání dárky a výzdoba od Evy Sakové, keramika od Katky Vidimské, nejeden návštěvník ocenil a koupil ručně pletené ponožky. K dispozici byl dárkový sortiment z CL-BIO a Kafe LaKy.

Tak trochu hitem byla českolipská kanálová trička, která zde místostarosta Mencl osobně zájemcům potiskl. U žehlicího prkna mu s nimi pomáhala dětská lékařka Lenka Pokorná Klímová. „Pomáhám a přitom relaxuji,“ chválila si aktivitu. Jakub Mencl také vysvětlil, že dobový poklop z kanálu s geometrickým dekorem a nápisem B. Leipa získali s Ondřejem Vítečkem zhruba před pěti lety pro charitativní účely sponzorsky od vodárenské společnosti.

„Potištěných triček je už do pěti set. A vždy mě potěší, když někde třeba v Praze vidím člověka, co toto tričko má na sobě,“ řekl Mencl.

Punč a svařák nebo i sousedský guláš přišel účastníkům za studeného dne setkání opravdu vhod. Venku před domem chystali mladí dobrovolníci z TOM Chippewa a TOM Dakoti dobročinnou topinku. Ta pomůže Terezce, která se narodila s dětskou mozkovou obrnou a momentálně by nejvíce peníze potřebovala na speciální autosedačku.