Na nová místa v mateřské školce se mohou těšit nejen děti, ale i jejich rodiče. Zejména maminky se bez možnosti umístit svého potomka do předškolního zařízení mohou jen velmi těžko vrátit do zaměstnání.

Padesát šest míst před prázdninami chybělo v mimoňských mateřinkách. A právě tolik jich vznikne. Možnosti přijmout více dětí nahrála skutečnost, že poklesl počet žáků v základní škole na Letné. „To nám dovolilo, abychom praktickou školu soustředili v jednom patře, čímž se další uvolnilo,“ uvedl starosta František Kaiser. A začaly stavební práce v základní škole praktické.

„V současné době jsou dokončené stavební práce v patře, kam se přestěhuje čtyřicet dětí z mateřské školky v Nádražní ulici a přibude tu ještě osm nových míst,“ upřesnil vedoucí odboru rozvoje města Pavel Škubal s tím, že do konce září skončí i úpravy dalšího patra, v němž budou dvě třídy mateřinky pro celkem čtyřicet osm dětí.

Pro Dům dětí a mládeže Vážka, který sídlil také v tomto objektu, upraví brzy bývalou školku v Nádražní ulici. „V současnosti připravujeme budovu tak, aby do ní mohli přijít pracovníci stavební firmy, kteří tam vybudují nové sociální zařízení a musí změnit dispozici některých místností pro potřeby větších dětí a také vytvořit zázemí a kancelář pro dům dětí,“ doplnil Pavel Škubal. Tato část akce bude hotová v říjnu letošního roku.

Jak uvedl František Kaiser, místa ve školkách budou využívat nejen Mimoňští, ale i lidé z okolních obcí. Například v Ralsku museli také řešit nedostatek míst v předškolních zařízeních. Tam šli jinou cestou: spojili dva byty, v nichž vznikl hlídací koutek Brouček, to vše pod hlavičkou města.

Ralsko je obec s jednou z nejvyšších nezaměstnaností v republice, a tak se snažili takto pomoci těm maminkám, které měly štěstí a zaměstnání si našly.