V čem se Emblema liší od normální léčebny, vysvětluje Monika Plocová. „Jsme v úžasném domácím prostředí v přírodě, nepobíhají tady lékaři v bílých pláštích. Naše léčba je postavená na novém systému, jehož jsem autorkou. Spočívá v tom, že tady je minimálně polovina zaměstnanců se sebezkušeností závislosti,“ vysvětluje Monika Plocová.

Právě vlastní zkušenost doplněnou odborným vzděláním vidí jako zásadní při pomoci alkoholikům. „Dalším důležitým specifikem je naprostá anonymita,“ zdůrazňuje. Terapie trvá v centru Emblémy 33 dní. „Každý den, od rána do večera, probíhá intenzivní terapeutická práce,“ popisuje terapeutka, která má za sebou také léčení z alkoholismu.

Vyléčila se ve třiatřiceti letech, tedy před jedenácti lety v Bohnicích. „Léčba byla tříměsíční, nastartovala mě do normálního života. Řekla jsem si, že musím tuto zkušenost využít,“ líčí Monika Plocová. A připojuje své „důvody“, které ji vedly k pití: úzkosti, deprese, nešťastné manželství.

Chyběly informace

„Tehdy neexistovala žádná knížka, publikace, kde bych si početla o tom, že se ze závislosti člověk může dostat. Viděla jsem kolem sebe samé recidivy, takže jsem si slíbila, že když se z toho dostanu, napíšu knihu.“ Ze záměru byly nakonec knihy čtyři a pak přišla na svět metoda, kterou využívají ve Ždírci.

Odbornou parketou terapeutky Markéty Fryčové je životní styl. „Alkoholismus plyne z onemocnění duše, pak následuje onemocnění těla. Já pomáhám lidem s tím, aby si nastavili pravidla životního stylu. Je důležité, aby se naučili zacházet se svým tělem,“ vysvětluje.

„Alkoholismus je nemoc, která se nedá vyléčit. Jediné vítězství nad závislostí je abstinence,“ dodává Monika Plocová.

Problém alkoholismu roste. Nyní je v České republice sedm set tisíc lidí závislých na alkoholu. Léčebny praskají ve švech, na přijetí jsou pořadníky. To potvrzuje i lékař z psychiatrické léčebny v Horních Beřkovicích. „U nás se čeká čtrnáct dnů až měsíc,“ upřesnil MUDr. Filip Kapras.

Kvůli problémům způsobeným alkoholem se v ČR na odborníky obracejí desetitisíce lidí. Například v roce 2009 jich podle Ústavu zdravotnických informací a statistiky kvůli nim psychiatra navštívilo přes 27.000. Výrazně převažovali muži. V léčbě závislosti jsou podle Moniky Plocové úspěšnější muži. „Ženy jsou emotivnější, hodně se patlají ve svém vnitřním světě. Muži to berou racionálněji,“ podotýká.

Léčbu v Centru Embléma zdravotní pojišťovny nehradí. Třiatřicetidenní pobyt stojí šedesát tisíc korun. Kapacita je dvanáct lidí. První klient má do centra přijet ve středu.