Motivovat zejména mladé lékaře, aby svou praxi vykonávali v České Lípě, má za úkol nový dotační program, který město připravuje na příští rok. Nemocnice s Poliklinikou, největší zdravotnické zařízení v Lípě i na celém Českolipsku, záměr města vítá.

STUDENTI, VRAŤTE SE!

„Chceme, aby v České Lípě byla poskytována kvalitní péče a byla dostupná pro všechny Českolipany a spádové obce. Nyní nově zpracujeme stipendijní program pro oblast zdravotnictví tak, aby motivoval studenty lékařství z Českolipska k návratu do města po ukončení vysoké školy,“ říká starostka České Lípy Romana Žatecká.

Plánovaný program má podle starostky zacílit i na další mladé lékaře, kteří by pomohli obměnit mnohdy stárnoucí, a z hlediska počtu celkově nedostatečný personál Nemocnice s Poliklinikou, případně je nalákat k založení vlastní praxe v České Lípě. Nedostatkoví jsou například stomatologové, nejbližší pohotovost je až v šedesát kilometrů vzdáleném Liberci.

„O otázce, jak pomoci jednáme s vedením českolipské nemocnice dlouhodobě. Současná pomoc města se zaměřuje na možnost umístit děti zaměstnanců nemocnice do mateřských škol nebo v dětské skupině, která vznikne v Dolní Libchavě,“ uvádí mluvčí českolipské radnice Monika Bayerová s tím, že další pomoc směřuje do oblasti bydlení, kdy jsou nyní pro nemocniční personál k dispozici čtyři byty.

Nemocnice s poliklinikou Česká Lípa samozřejmě oceňuje novou spolupráci s městem, které před časem neúspěšně usilovalo o majetkový vstup do nemocnice 100% vlastněné Libereckým krajem.

„Vítáme, že si město uvědomuje, že na jedné straně chceme poskytovat co nejlepší zdravotní péči místním obyvatelům, zároveň je pro nás důležité poskytovat našim zaměstnancům co nejlepší servis pro jejich náročnou práci,“ říká předseda představenstva Nemocnice s Poliklinikou Pavel Marek.