Bronzovou hvězdu, jedno z deseti nejvyšších vojenských vyznamenání Spojených států amerických, udělil včera vojenský atašé Roger Browman štábnímu praporčíkovi in memoriam Tomáši Procházkovi. V Centru vojenské kynologie Chotyně na Grabštejně, kde voják před odjezdem na misi sloužil, vyznamenání za přítomnosti náčelníka Generálního štábu Armády ČR Aleše Opaty převzala rodina mrtvého vojáka. „Jsme na to vyznamenání hrdí, ale je to ztráta syna, je to moc těžké, pořád to bolí,“ řekla Krista Procházková, matka zemřelého vojáka, který loni v říjnu zahynul po střelbě afghánského vojáka.

Vyznamenání Bronzovou hvězdou, udělovanou za hrdinství, mimořádný čin a odvahu v boji, navrhli pro Tomáše Procházku sami jeho američtí kolegové. Vojáci, se kterými 42letý otec dvou dětí působil na základně Šindánd v provincii Herát, zdůvodnili udělení medaile těmito slovy: „Za absolutní oddanost své službě zaplatil cenu nejvyšší. Přispěl tím k záchraně bezpočtu životů českých a koaličních vojáků“.

Není jediný vyznamenaný Čech

Tomáš Procházka nebyl jediný český voják, který takto vysoké vyznamenání od americké strany získal. Před čtyřmi lety ho udělili Američané za mimořádné hrdinství hned dvěma příslušníkům českých jednotek. „Dnešní vyznamenání jen potvrdilo, že jsme součástí úzké spolupráce s koaličními silami a že naši vojáci pracují na stejných úkolech jako američtí a koaliční vojáci,“ uvedla tisková důstojnice Agentury vojenského zdravotnictví Lada Ferkálová. Podle generálního náčelníka Aleše Opaty je už to, že v operaci spolupracujeme s americkými vojáky, potažmo s americkými speciálními silami, důkazem důvěry v českou armádu a důkazem jejího vysokého kreditu.

Štábní praporčík in memoriam Tomáš Procházka působil v zahraniční operaci v Afghánistánu jako starší psovod 1. jednotky podpory a vlivu Úkolového uskupení AČR Resolute Support. Byl vyznamenán Křížem obrany státu. Letos u příležitosti státního svátku mu prezident republiky udělil medaili Za hrdinství. Vyznamenání na Hradě přebral otec vojáka spolu se čtyřletým křížencem německého a belgického ovčáka Dokym, se kterým Tomáš Procházka v Afghánistánu sloužil.

Jeho přítomnost neměla jen symbolický důvod. V Afghánistánu hrají totiž speciálně cvičení psi grabštejnské posádky velmi důležitou roli. „Byli cvičeni k průzkumu terénu, dokážou se orientovat v úzkých uličkách a signalizovat, kde se skrývá osoba. A pokud jde o útočníka, dokážou zaútočit i dřív než on. Zachraňují lidské životy,“ nastínil bývalý velitel posádky, zkušený kynolog a Procházkův přítel Josef Růžička. Přesně takovým výcvikem Procházkovi čtyřnozí svěřenci prošli. „Tomáš byl známý tím, že je nejen sám cvičil, ale organizoval i soutěže služebních psů, kde vyhledával nové způsoby výcviku, které stavěly na nečekaných situacích. Mnohé byly velmi blízké těm, které mohou nastat právě v Afghánistánu,“ zavzpomínal po tragické události Růžička.

Tomáše Procházku charakterizoval jako člověka s obrovským nasazením, mezi jehož základní vlastnosti patřila kromě odvahy i vysoká profesní ctižádost vyvážená otevřeností a kamarádstvím. „Nikdy si žádný poznatek z výcviku nenechal pro sebe, aby jako kynolog sám vynikal. Věděl, že pes může zachránit život člověka,“ popsal jeho naturel Růžička.

Tomáš Procházka byl čtrnáctým a dosud posledním vojákem, který v Afghánistánu padl. Ale prvním kynologem, který tam položil život. Do Afghánistánu, který byl jeho čtvrtou misí, ho doprovázeli německý ovčák Bred a právě Doky. Jeho bratr Ivo Procházka pro Deník upřesnil, že Tomáš měl ještě další dva služební psy, Pedra a Ionixe. „K nim měl ještě soukromého psa. Původně se jmenoval Panther, od Tomáše ale dostal jméno Cairo. Dal mu jméno amerického psa, jenž dopadl teroristu Usámu bin Ládina,“ doplnil Ivo Procházka.

Tomáš Procházka zůstane u grabštejnské speciální jednotky zapsán svým činem, ale i osobností už navždy. V Liberci na něj letos zavzpomínali také při letošním Dni veteránů. Čestná stráž držela při pietním aktu českou státní vlajku, která loni pokrývala rakev s Procházkovými ostatky. Pochován je v rodných Prachaticích.

Hvězda za statečnost
„Bronze star“ je jednostupňové vyznamenání založené během 2. světové války ve Spojených státech amerických.
Jeho udělení příslušníkům ozbrojených sil bylo podmíněno vykonáním statečného činu v boji proti nepřátelům, případně vynikající službou prokázanou v takovémto boji.
Bronzová hvězda patří mezi deset nejvyšších vojenských vyznamenání Spojených států amerických.