Je to zbytečná nebo záměrná psychóza, říká českolipský veterinární lékař Jaroslav Šeps o panice, která se nedávno strhla na Českolipsku kvůli tomu, v jakém stavu a prostředí žijí odchycení psi v útulku v Dobranově. Kvůli poplachu, jenž se kolem útulku strhl, mířila do zařízení v Dobranově jedna kontrola za druhou. K žádnému závažnému pochybení v péči o zvířata ale ani jedna z nich nedošla.

„Lidé posuzují stav svého našampónovaného pejska, který žije v obýváku, se zatoulaným psem v útulku. To prostě nejde, útulek je útulek," říká Jaroslav Šeps.

Podle něj je například v pořádku, že pes vykoná potřebu v kotci. Na druhou stranu každý pes má podle Šepse zajištěný suchý pelech a stravu. Pes v útulku je také odblešen, odčerven, prohlédnut a ošetřen veterinářem, od pátého dne po přijetí je pes očkován proti vzteklině.

Z Lípy míří do útulku 160 psů ročněS majitelem útulku v Dobranově sjednalo vedení českolipské radnice nové platební podmínky za péči o psy. Namísto čtvrtletního paušálu bude útulku hradit paušál na psa, a to ve výši maximálně 2 200 korun (bez DPH) bez ohledu na dobu pobytu psa v útulku. V posledních třech letech bylo městem do útulku předáno průměrně 160 psů za rok. Za první pololetí roku 2015 činila částka dle smlouvy za jednoho psa 5 023 Kč. Průměrná délka pobytu psa v útulku byla 25 dnů.

„Zhruba před šesti lety se v útulku v Dobranově objevila epidemie průjmového onemocnění, od té doby zde nebyla jediná nákaza," ujistil doktor Šeps. „Podobně jako lékaři u lidí jsem jako veterinář povinen hlásit každé podezření na týrání, s ničím takovým jsem se tu ovšem nesetkal, nic takového se v Dobranově nezjistilo."

Na kontrolách byla v útulku opakovaně také Státní veterinární správa. „Útulek jsme opakovaně a neohlášeně kontrolovali, ale závažný problém jsme nezjistili. Žádné porušení zákonů ani žádná nemocná zvířata. Bylo zde čisto a psi měli krmení," konstatovala veterinární lékařka Lucie Kovaříková z Krajské veterinární správy.

Upozornila také na to, že se Veterinární správa může vyjádřit jen ke stavu zjištěnému při svých kontrolách, nikoliv k fámám či subjektivním domněnkám. „Ve věci dobranovského útulku jsme navíc od veřejnosti nedostali žádný podnět ke kontrole nebo zásahu," uvedla doktorka Kovaříková.

S podněty, i anonymními, se ale lidé obraceli na českolipskou radnici. Ani ta ale nic zvláštního nezjistila. „Město může svoji kontrolu zaměřit pouze na zvířata, která do útulku dopravila českolipská městská policie, neboť jde o soukromé nikoliv městské zařízení a lidé, kteří se na nás obrací, nedokáží pochopit, že i město je jen jeden z klientů útulku," vysvětlila vedoucí odboru životního prostředí Městského úřadu v České Lípě Růžena Konvalinová.

„Městský úřad kontroluje pouze dodržování smlouvy mezi městem a útulkem, jako je příjem psa, předávací protokoly a podobně, ale nic vážného jsme nezjistili, jen drobné nesrovnalosti, které jsme si vyjasnili" uvedla Konvalinová. Radnice nadále hledá řešení jak zlepšit starost o nalezená toulavá zvířata.