VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Anketa z druhé strany. Opoziční zastupitelé komentují projekty

Česká Lípa - V pátek a sobotu proběhne v České Lípě anketa, která má zjistit, jaké investice občané chtějí.

6.10.2016
SDÍLEJ:

V České Lípě proběhla současně s krajskými volbami anketa, která měla zjistit, jaké investice občané chtějí.Foto: Deník

Českolipská radnice sází při rozhodování o prioritě velkých městských investic na hlas lidu. Chtějí občané spíše nové divadlo, opravit kulturní dům, zlepšit parkování na sídlištích, nebo venkovní bazén? Odpověď na tuto otázku se dozvíme po vyhodnocení ankety, ve které mohou občané hlasovat v době konání nadcházejících krajských voleb, 7. a 8. října.

ČTĚTE ZDE: KTERÉ INVESTICE JSOU VE HŘE?

Výsledky ankety město zpracuje a měly by být vodítkem k okamžitému zahájení těch investičních akcí, které budou mít nejvyšší prioritu.

Anketa však bude anonymní, a to ve všech směrech. Nikdo si nebude nikoho odškrtávat ze seznamu ani zkoumat, jestli už náhodou nehlasoval jinde. „Vícenásobné hlasování vyloučit nemůžeme, ale věříme, že Českolipští nejsou žádní podvodníci, aby manipulovali s anketou," říká Eva Markgrafová z Městského úřadu v České Lípě s tím, že při takovém rozsahu zjišťovaného veřejného mínění by manipulace s hlasy nepřinesla žádný podstatný rozdíl ve výsledcích.

Opoziční zastupitelé Tomáš Vlček, Zdeněk Ježák a Pavla Procházková mají k navrhovaným projektům připomínky.

Crystal a divadlo

Na potřebě rekonstrukce kulturního domu se opozice s vedením města shodne, ale preferují menší zásah do stávající budovy. „Při realizaci Suchomelova návrhu dojde ke snížení kapacity a komfortu kina, ke zničení fungující restaurace, která je plánovaná přímo pod kinosál, a ke zrušení klubu U bílýho černocha, kam jezdí kapely světového významu," říká Zdeněk Ježák.

Že Lípa divadlo potřebuje, opoziční zastupitelé také vědí, před samotným rozhodnutím a přesnou lokalizací však chtějí dosáhnout široké diskuse prestižních architektů a urbanistů. „Pokud nebude, budeme tento odborný panel v opozici iniciovat," říká Tomáš Vlček.

Úřad pod jednou střechou

Pracoviště městského úřadu roztroušená po městě opozici nevadí. Podle Pavly Procházkové je docházková vzdálenost tolerovatelná. „Pokud radnice neuvede nic konkrétního, nemá otázka smysl. Důležité je, kde a za kolik, takto se obávám, že jde spíš o megalomanský nápad někoho z politicko-stavební lobby," říká Tomáš Vlček.

Sídliště a parcely

„Otázka sídlišť a především jejich neutěšený stav je znám již řadu let. Tudíž tato problematika nemá být diskutována, ale řešena," říká Pavla Procházková.

I v otázce nových parcel pro rodinné domy se opozice podivuje, proč se už dávno nekoná. „Předpokládal bych, že na tom vedení města už dva roky pracuje!" říká Tomáš Vlček.

Venkovní bazén

Letní koupání chce plno lidí. Opozici se ovšem nezdá rozsah a umístění projektu. „Není to na celodenní ležení. Navíc v místech, kde má dle územního plánu vést městský okruh a nové přemostění," říká Zdeněk Ježák.

Zbylé tři projekty komentují opoziční zastupitelé následovně.

Majetkový vstup do nemocnice

Opoziční zastupitelé majetkový vstup města do nemocnice s poliklinikou schvalují. Preferují zhruba třetinový podíl.

„Problém je, že paní starostka s panem místostarostou promeškala výhodnou dobu i velmi vstřícnou finanční nabídku. Každá další už bude pro město mnohem nákladnější," říká Tomáš Vlček.

Cyklostezky a parkovací dům

„Otázky k cyklostezkám se mají týkat projektů nad 50 milionů. To chce vedení stavět všechny stezky najednou?" říká Zdeněk Ježák.

U otázky parkovacího domu chybí opozici konkrétní projekt. „Určitě nechci parkovací dům místo parkoviště naproti Unionce. Nápad nejspíš spřízněného podnikatele od naproti, který asi jediný chce mít betonové centrum," říká Zdeněk Ježák s tím, že by se mu líbil návrh architekta Pavljuka na Jeřábkově náměstí.

Autor: Jiří Jelínek

6.10.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ilustrační foto.

Na Jedlovou už jen rychlíkem

Radek Baborák se na festivalu osobně představí v sobotu 28. října v Novém Boru se svou Orquestrinou a účastníky populární StarDance.

Baborák: Lípa Musica oživuje region, do kterého mě to už řádu let táhne

ON-LINE: Odvolili političtí lídři, hokejista i 103letá Českolipanka Anna Hejná

Liberecký kraj – Ve 14.00 hodin se otevřely dveře 583 volebních místností v kraji. Po čtyřech letech lidé volí své zástupce v Poslanecké sněmovně Parlamentu ČR. Bojuje se o 8 poslaneckých míst v Libereckém kraji. 

Historickou podobu Lípy promítnou ve 3D

Česká Lípa - K Mezinárodnímu dni archeologie si v českolipském Vlastivědném muzeu a galerii na sobotu připravili pestrý program, který obsáhne takřka celé historické centrum města.

Kam za sportem na Českolipsku

Českolipsko - Pozvánky na sportovní víkend u nás na okrese.

Kvůli úniku plynu muselo 60 lidí na ulici

Česká Lípa - Hasiči evakuovali panelový dům na sídlišti Sever v České Lípě. Byl zamořený oxidem uhelnatým. Po důkladném vyvětrání se lidé mohli vrátit domů.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení