Není to jen hypotetický příběh. Záchranáři na Liberecku přesně takto vyjíždějí mnohokrát do měsíce. Aplikace funguje i v sousedních státech. V ČR si ji stáhlo už víc než 476 tisíc lidí. Přitom začínala jen jako bakalářská práce studenta informačních technologií.

KDYŽ NEMŮŽETE MLUVIT

„Od spuštění aplikace evidujeme v Libereckém kraji šest stovek použití aplikace v tísňové situaci,“ říká mluvčí Zdravotnické záchranné služby Libereckého kraje Michal Georgiev. Jak popsal, uživatel může do aplikace zadat své telefonní číslo, jméno, dokonce přidat choroby, se kterými se léčí. Zdravotníci pak mohou reagovat přesně na situaci, i v případě, že by pacient v ohrožení života nemohl mluvit. Podle GPS (polohových služeb) v telefonu, které je vhodné mít pro správné fungování aplikace neustále zapnuté, dokáže posádka efektivněji naplánovat cestu a vyhnout se případným zácpám na silnicích.

„Aplikace je často využívaná také turisty, kteří v neznámém prostředí mohou mít problém s určením své polohy,“ podotýká Georgiev a popisuje nedávný případ turistky ztracené v Lužických horách. „Byla v nepřehledném horském terénu, přesto záchranáři přesně věděli, kde ji najdou,“ vypráví mluvčí záchranářů. Aplikace je dostupná pro drtivou většinu chytrých telefonů, podporuje operační systémy Android, iOS i Windows Phone. Poté, co si uživatel Záchranku zdarma stáhne, internetové připojení už je potřeba jenom na chvíli při jednoduché aktivaci. Tu je nutné provést pokud možno ihned, ve chvíli nouze už může být pozdě.

Za rok a půl fungování aplikace pomohla už více než 14 tisícům lidí v celé České republice. Pro majitele telefonů bez operačního systému zbývá stále možnost nahlásit na tísňovou linku číslo nejbližší lampy veřejného osvětlení, ale v rámci Libereckého kraje databáze obsahuje jen města, nikoliv obce. A samozřejmě chybějí také místa, kde žádné lampy nejsou.